Dünyayı Gezenlere Önemli İpuçları - Yurtdışı Seyehatleriniz İçin Çok Önemli Bilgiler Sizlere Sunuluyor

Beyaz Rusya Nerede Nasıl Gidilir

 Beyaz Rusya Nerede Nasıl Gidilir?

Resmi adı Belarus olan Beyaz Rusya nerede nasıl gidilir sorularınızın cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz. Ukrayna, Rusya, Letonya, Polonya ve Litvanya ile komşu olan ülke, Avrupa’da bulunmaktadır. İdam cezasının görüldüğü Avrupa’daki tek ülke olan Beyaz Rusya’dır.

 Nüfusu

 Nüfusu 10 milyon civarında olan ülke, çoğunluk olarak Beyaz Ruslardan oluşur. Rus, Polonya ve Ukrayna uyruklu kişiler de geri kalan nüfusu oluşturur.

 Önemli Şehirleri Hangileridir?

Minsk şehri, ülkenin başkentidir. Özellikle mimari yapıları yönünden ünlü olan şehirde Gözyaşı adası da bulunmaktadır.

Brest şehri, şehir içinde çok fazla tarihi eser ve müze bulunmaktadır. Polonya’ya yakın bir yerde bulunması da bunda etkilidir. Bu özelliği ile birçok turisti de kendisine çekmektedir.

Grodno şehri, Nerman nehri kıyısında yer almaktadır. Stefon Batory şatosu da bu şehirde yer almakla birlikte birçok Ortaçağ eserine de ev sahipliği yapmaktadır.

Vitebsk şehri, ülkenin kültürel merkezidir diyebiliriz. Batı Dvina nehri ile Luçesa’nın birleştiği bölgede yer almaktadır.

 Din ve Dili Nedir?

Ülkenin dini Hristiyanlıktır. Ortodoks kilisesi mensupları ülkede sayıca fazlalık göstermektedir. Resmi dili ise Rusça ve Beyaz Rusçadır.

 Beyaz Rusya Nerede Nasıl Gidilir

 İklimi Nasıldır ve Ne Zaman Gidilir?

Ülkenin denize kıyısı olmamakla birlikte birçok bataklık da bulunmaktadır. İçerisinde üç büyük nehir bulunmaktadır. Beyaz Rusya nerede nasıl gidilir sorularının en önemli yanı da ülkeyi ziyaret edebileceğiniz zamanları öğrenmektir. Ülkeyi kış aylarında ziyaret etmeniz daha güzel olacaktır. Çünkü yaz aylarında sıcaklık 18 dereceye çıkmakta fakat yağmurlu geçmektedir. Kış aylarında ise kar 30 santimetreyi geçebilmektedir. Bu nedenle soğuğa hazırlıklı olarak kış aylarında Beyaz Rusya’nın tadını çıkarabilirsiniz. Eğer soğuğa karşı dayanıksız biriyseniz yaz aylarında karşılaşacağınız yağmura hazırlıklı olmanızı tavsiye ederiz.


 Tarihi ve Gezilecek Yerler Neresidir?

 Beyaz Rusya nerede nasıl gidilir sorularının cevabını bulduktan sonra sıra gezilecek yerlerin öğrenilmesine gelmektedir. Temmuz ayında Vitebsk festivali, Minsk Uluslararası Film Festivali, Navinski Uluslararası Performans Festivaline katılabilirsiniz.

  • Minsk hayvanat bahçesi
  • Brest Kalesi
  • Mir Kalesi
  • Brest’te bulunan ikinci dünya savaşına ait anıt
  • Oktyabrskaya Meydanı
  • Privakzalnaja Meydanı
  • Rus köyleri
  • Bialowieza Ulusal Parkı
  • Bialowieza ormanı
  • Narachanski Ulusal Parkı

gibi gezebileceğiniz birçok tarihi doku bulunmaktadır.

 

 Gece Hayatı

 Özellikle Minsk’te gece hayatı çok renklidir. Next ve Madison Royal Clup başta olmak üzere, West World Club, Titanda isimli kulüpler de gece hayatı konusunda sizleri tatmin edecektir. Ülkede gece hayatı yaşamak, yani geç saatlerde dışarda bulunmak oldukça güvenlidir. Brest şehrindeki La Suite, Red Dragon isimli barlar oldukça ünlüdür. Ülkenin diğer şehirlerinde de gece hayatını geçirebileceğiniz birçok mekan bulunmakta olup ülkemizde bu açıdan oldukça ünlü bir yere sahiptir. Şehirlerin merkezi olmayan kısımlarında suç oranının yüksek olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

 Ne Yenilir ve İçilir?

 Etli ekmeği ile meşhur olan ülkede etler domuz etidir. Machanka yemeği, Krupenya çorbası, Borshch çorbası, Holodnik çorbası gibi yemeklerin yanında dana sosisi de çokça tüketilmektedir. Ayrıca ülkede Rus votkası, Kvass içmeniz de mümkündür. Kvass alkolsüz bir içecek olduğu için herkesin deneyebileceği bir üründür. Eğer sert içecekleri tadabiliyorsanız Krupnik size layık bir içecek olacaktır.

 Nasıl Gidilir?

Beyaz Rusya nerede nasıl gidilir sorusunun ikinci kısmı için ülkemizden direk olarak Belarus’a giden uçaklardan yararlanabilirsiniz. Ülkenin başkenti olan Minsk’e İstanbul’dan uçuşlar mevcuttur. Moskova aktarmalı da gidebileceğiniz gibi direk olarak da ülkeye ulaşabilirsiniz. Ayrıca yaz aylarında İzmir, Antalya gibi şehirlerimizden de ülkeye uçuş seferleri düzenlenmektedir.


ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Yurt Dişi Seyahat