Dünyayı Gezenlere Önemli İpuçları - Yurtdışı Seyehatleriniz İçin Çok Önemli Bilgiler Sizlere Sunuluyor

Andorra la Vella

Andorra la Vella Para Birimi

Andorra la Vella’nın para birimi Euro’dur. (EUR) Devamı oku

Andorra la Vella Resmi Dili

Andorra la Vella’da kullanılan resmi dil Katalanca’dır. Fakat… Devamı oku saat_farki.jpg

Andorra la Vella Saat Farkı

Andorra la Vella saati Türkiye saatine göre 1 saat geridedir. Devamı oku dis_temsilcilikler.jpg

Andorra la Vella Türkiye Temsilciliği

Andorra la Vella’da herhangi bir Türk konsolosluğu bulunmamaktadır…. Devamı oku

Andorra la Vella’ya Ne Zaman Gidilir?

Andorra la Vella’nın rakımı 1,023 metrede olduğu için kış ayları çok… Devamı oku

Andorra la Vella’ya Nasıl Gidilir?

Andorra’nın coğrafi yapısından dolayı uluslararası bir havalimanı ya… Devamı oku

Andorra la Vella’da Nerede Kalmalı?

Kalabileceğiniz en uzak otel şehir merkezinden 1,5 kilometre… Devamı oku

Andorra la Vella İçi Ulaşım

Şehrin tamamı 12 kilometrekarelik bir alana kurulu olduğu için,… Devamı oku

Andorra la Vella Gezilecek Yerler

Andorra la Vella, Cilalı Taş Devri’nin sonlarından beri insanların şehir… Devamı oku

Andorra la Vella Mutfağı

Ülke birçok kültüre yakın olduğu için sofraları da bir o kadar zengin… Devamı oku

Andorra la Vella’da Gece Hayatı

Maalesef Andorra la Vella gece hayatıyla meşhur bir yer değil…. Devamı oku

Andorra la Vella’da Alışveriş

Şehide alışverişe dair birçok alan bulunuyor. Zaten şehrin içerisinde… Devamı oku festival_fuar.jpg

Andorra la Vella Festivaller

Canillo Festival (Temmuz) Encamp Festival (15-16 Ağustos) Ordino… Devamı oku tatiller_bayramlar.jpg

Andorra la Vella Resmi Tatiller

Yılbaşı (New Years Day) (1 Ocak) Yortu (Epiphany) (6 Ocak) Karnaval… Devamı oku

Andorra la Vella Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Andorra Prensliği’nin başkenti olan Andorra la Vella, Andorra’nın… Devamı oku pratik_bilgiler.jpg

Andorra la Vella İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 116 Yangın: 118 Polis: 110 Devamı oku

Andorra la Vella Nerededir?

Andorra la Vella, Andorra’nın güney batısında, Fransa ve İspanya’nın… Devamı oku vize_islemleri.jpg

Andorra la Vella Vize İşlemleri

Andorra hiçbir dünya vatandaşından 90 güne kadar kalımlarda vize istemez… Devamı oku Previous Next saat_ico.png Yerel Saat – : – / – kur_ico.png Kur Farkı 1 EUR = 0.00 socket_ico.png Priz Tipi Type F250V-16 A hava_ico.png Hava Durumu — ℃ Yıllık Ortalama Sıcaklık Oca 0℃ Şub 1℃ Mar 3℃ Nis 5℃ May 9℃ Haz 13℃ Tem 16℃ Ağu 16℃ Eyl 14℃ Eki 9℃ Kas 4℃ Ara 1℃ Kısa Kısa… Nüfus: 22.256 / Dil: Katalanca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Ilıman Okyanus İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Andorra la Vella Hakkında Bilinmesi Gerekenler

andorra-la-vella-hotels-001-758x390.jpg

Andorra Prensliği’nin başkenti olan Andorra la Vella, Andorra’nın yedi komününden ya da onların deyimiyle Parish’inden biridir. Andorra la Vella kendi içerisinde Andorra la Vella, La Margineda ve Santa Coloma olarak üç ayrı köye bölünür. Şehir ayrıca Avrupa’nın en yüksek rakımlı başkenti olma ünvanını taşımaktadır.

Andorra la Vella bölgedeki en önemli kayak merkezidir. Sıcaklık ortalaması ocak ayında -1 derece, temmuz ayında ise ortalama 20 dereceye varmaktadır. Bugün bir turizm şehri olan Andorra la Vella’nın tarihi çok eskilere dayanır. Cilalı Taş Devri’nin son dönemlerinden beri insanlar tarafından bir yaşam alanı olarak görülmüş ve kullanılmıştır. Bölgenin en önemli değerleri 12. yüzyıldan kalma, Roma Dönemi’nin tarihi kiliseleri, manastırlarıdır.

Tarih kokan sokaklarında yürüyüşler yapmak, Pirene Dağları’nın havasını almak, Avrupa medeniyetlerinin kesiştiği bu topraklarda bir keşfe çıkmak isterseniz; yemekleri, coğrafyası, tarihi kalıntıları ile Andorra la Vella eşsiz bir şehir olarak karşınıza çıkacaktır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=ZH3aZcqjh4Q

Andorra la Vella Gezilecek Yerler

Andorra la Vella, Cilalı Taş Devri’nin sonlarından beri insanların şehir olarak kullandığı bir bölge olduğu için tarihsel dokusu çok güçlü. Gezilecek tarihi alanlar o kadar fazla ki sırf eski kiliseleri gezmek için bile bir gününüzü harcayabilirsiniz. Ayrıca doğa yürüyüşleri, galeriler, şehir mimarisi derken Andorra la Vella’da gezerken kendinizi kaybedebilirsiniz. Sizi bu yerlerin çoğuna götüren bir turist otobüsü olduğunu da hatırlatalım.

Sant Esteve Kilisesi

AvrupaAndorraAndorra la Vella

Sant Esteve Kilisesi

Andorra’nın Kültürel Miras Listesi’nde yer alan bu kilise, tahminen 11 ya da 12. yüzyılda yapılıyor. Roma dönemine ait bu kilisenin restorasyonu 1940’da mimar Josep Puig tarafından gerçekleştiriliyor. Günümüze kadar orijinalliğini bozmadan gelebilmiş, nadir Roma dönemi kiliselerinden biri olma özelliği taşıyan Sant Esteve’in; duvarları üzerinde taşıdığı bazı freskler, bugün Katalonya Ulusal Sanat Müzesi’ndedir. Ayrıca kilisenin içerisinde 18. yüzyıldan kalma barok dönem tabloları görmeye değerdir.

Andorra la Vella şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Chic House Sa Calma, Confort Escaldes, Dream Escaldes Centro. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Apartaments Fragata, Exe Princep, A Casa Canut Hotel Gastronòmic gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hotel Cervol, Barri Antic Hostel & Pub, Siracusa tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com’un Andorra la Vella aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

La Margineda Köprüsü

AvrupaAndorraAndorra la Vella

La Margineda Köprüsü

La Margineda Köprüsü, prenslikte bulunan en büyük ve en ince orta çağ köprüsü olma özelliğini taşır. 33 metre uzunluğunda ve en yüksek yeri 9.20 metreye erişmektedir. Duvarları, üzerinden geçtiği Valira Nehri’nin dibinden çıkan “valirenques” taşı ya da bugün bildiğimiz ismiyle granit taşından yapılmıştır. Köprünün kemer taşları, köprünün hafif olması için sünger taşından döşenmiştir. Köprü, Sant Julià de Lòria’dan Andorra la Vella’ya giden, çok önemli ve eski bir patikayı bağlar.

The Green Ring (Yeşil Halka)

AvrupaAndorraAndorra la Vella

The Green Ring (Yeşil Halka)

Andorra la Vella’yı gerçek anlamda gezmek için mutlaka katılmanız gereken bir yolculuk ‘Green Ring’. Şehrin en can alıcı bölgelerinden sizi geçiren üç çeşit patika mevcut. Öncelikle üç yoldan hangisine gideceğinize karar veriyorsunuz. Hepsinin de uzunlukları, zorluk dereceleri, çıktığı yüksekliği farklı. Mesela her yol her mevsimde gezilemiyor. Bu yüzden önce hangi yolu gideceğinizi seçmelisiniz. Bu yollar arasında sizi La Margineda Köprüsü’nden geçiren bir patika da mevcut, sizi dağ yoluna sürükleyecek patika da. Ama şehrin tarihi dokusunu hissetmek istiyorsanız rotanız Yeşil Halka’dan başka bir şey olmasın.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Andorra la Vella Nerededir?

andorralavella.jpg

Andorra la Vella, Andorra’nın güney batısında, Fransa ve İspanya’nın arasında, Doğu Pireneler’de yani Pirene Dağları’nın doğu bölgesinde, Valira del Nord ve Valira del Orient adlı iki dağ akarsuyunun birleştiği noktada bulunur.

4307.png

Andorra la Vella’ya Ne Zaman Gidilir?

15855165560_8212e58253_b.jpg

Andorra la Vella’nın rakımı 1,023 metrede olduğu için kış ayları çok soğuk ve yoğun karlı geçer. Yaz aylarında ise güneşli ve 15-20 derece arasında seyreden bir hava sıcaklığı bulunur. Andorra la Vella’nın önemli bir kayak merkezi olmasından dolayı eğer kayak turizmi için bölgeye gidecekseniz yoğun geçen kışın ardından gitmeniz tavsiye edilir. Kar aktiviteleri dışında gezmek, dolaşmak için bölgeye gidecekseniz yaz aylarını gidiş tarihiniz olarak belirleyebilirsiniz.

Andorra la Vella’ya Nasıl Gidilir?

com_arribar.jpg

Andorra’nın coğrafi yapısından dolayı uluslararası bir havalimanı ya da tren yolu bulunmamaktadır. Andorra’ya en yakın havalimanları: Toulouse-Blagnac Havalimanı (180 kilometre), Girona-Costa Brava Havalimanı (271 kilometre), Perpignan – Rivesaltes Havalimanı (163 kilometre), Barcelona Uluslararası Havalimanı’dır (208 kilometre) Bu havalimanlarından Andorra’ya 3-4 saat süren direkt otobüs seferleri bulunmaktadır. Andorra içerisinde ise gün boyunca tüm bölgelere giden otobüs seferleri size yardımcı olacaktır.

Andorra la Vella Turları

Andorra la Vella’da Nerede Kalmalı?

1141921_83_z.jpg

Kalabileceğiniz en uzak otel şehir merkezinden 1,5 kilometre uzaklıkta, bu yüzden merkeze yakın olup olmamasını pek de dert etmeyin. Andorra la Vella’da konaklama tahmin ettiğinizden de uygun. Mesela pek lüksünüze düşkün biri değilseniz, şehir merkezinde günlüğü 80 TL gibi bir rakamdan oda bulmanız mümkün. Tabi bu kahvaltı dâhil olmayan fiyatları.

Standartlarınız çok düşürmek istemiyorsanız yine şehrin merkezinde 150 TL gibi rakamlarla gayet güzel bir tatil yapabilirsiniz, dört yıldızlı iyi otellerin fiyatları 200 TL civarında. Ya da lüksünüze biraz düşkünseniz, bir yıldız gibi ağırlanabileceğiniz, beş yıldızlı ve mükemmel dekore edilmiş otellerde 300-400 TL arasında bir fiyata konaklayabilirsiniz.

Andorra la Vella pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Andorra la Vella Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Andorra la Vella Otelleri

Apartaments Fragata( 180 – 310 EUR) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!Exe Princep( 45 – 184 EUR) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!A Casa Canut Hotel Gastronòmic( 125.5 – 339 EUR) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!

En Uygun Fiyatlı Andorra la Vella Otelleri

Hotel Cervol( 22.86 – 224.54 EUR) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!Barri Antic Hostel & Pub( 25 – 195 EUR) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!Siracusa( 25 – 91.67 EUR) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!

Sizin İçin Seçtiğimiz Andorra la Vella Otelleri

Chic House Sa Calma( 198 – 220 EUR) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!Dream Escaldes Centro( 129 – 290.22 EUR) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!Confort Escaldes( 75.65 – 113.33 EUR) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!Bu şehirdeki güncel otel fırsatlarını görmek için tıklayınız

Andorra la Vella İçi Ulaşım

dsc08511_andorra.jpg

Şehrin tamamı 12 kilometrekarelik bir alana kurulu olduğu için, şehrin içinde ayrıca bir toplu taşıma aracı yok. Fakat diğer şehirlere ya da köylere giden ve gün boyu devam eden otobüsler mevcut. Bunun dışında taksi veya araç kiralama gibi seçenekleri de değerlendirebilirsiniz.

Andorra la Vella Mutfağı

escudella_c2.jpg

Ülke birçok kültüre yakın olduğu için sofraları da bir o kadar zengin. Portekiz, İspanyol, Fransız, Katalan mutfağının etkileri Andorra sofralarının çeşitliliğini arttırmış. Andorra la Vella’ya gelirseniz onların kültürel mirasına yönelik iki önemli yemekle karşılaşacaksınız. Bunlardan ilki Escudella. Saint Antoni Günü’ne özel olarak yapılan bu yemeği 17 Ocak’ta yiyebilirsiniz. Sucuk, sosis, köfte ve yirmiden fazla malzeme ile yapılan bu yemeği imkân bulursanız kaçırmayın. Şehrin bir diğer geleneksel yemeği ise Trinxat. Daha çok sebzeden oluşan, mücverimsi bu yemeği ise zamansız olarak yiyebilirsiniz.

trinxat_0.jpg

Andorra la Vella’da istediğiniz mutfağın yemeğini bulabilirsiniz. Arjantin mutfağından tutun da Japon mutfağına; deniz ürünleri lokantasından orta çağ mutfağına; İtalyan sofralarından Fransız fırınlarına kadar her lezzet Andorra la Vella’da size çok yakın. Ayrıca fiyat konusunda da rahat olabilirsiniz çünkü her bütçeye uygun restoran mevcut.

Popüler restoranlar

Can Manel: Küçük bir aile restoranı olan Can Manel’de fiyatlar biraz yüksek gelebilir ama lezzetler sizi şaşırtacak. Bölgeden yetişen gıda ürünlerinde yemeklerini yapan aile genel olarak Akdeniz mutfağına hitap ediyor. Nefis şaraplarının yanında salyangoz da denemek isterseniz ideal yerdesiniz.

Taberna Angel Belmonte: Çok uygun olmasa da fiyat performans kalitesi olarak dengeli sayılabilecek bir restoran Taberna Angel Belmonte. Ağırlığı deniz mahsullerine vermiş durumdalar. Yemeklerinin kalitesinin yanında merkeze olan yakınlığı için de tercih edilebilir.

El Tall a Taula: Andorra’ya gittiniz ve canınız suşi mi çekti? El Tall a Taula tam olarak istediğiniz yer. Fiyat olarak pek uygun olmasa da bulabileceğiniz en güzel Japon restoranı burası.

Pizzeria Primavera: Tatilde çok para harcadınız ve canınız kocaman, leziz bir pizza istiyor. İşte Pizzeria Primavera bunun içinde var. Bölgedeki en iyi pizzayı onlar yapıyor hem de çok uygun.

Diğer restoranlar: Restaurant Celler D’En Toni, K L’IRINA, The Family Arms, The Family Arms

Andorra la Vella’da Gece Hayatı

-visit_to_Andorra_la_Vella-20000000001687051-500x375.jpg

Maalesef Andorra la Vella gece hayatıyla meşhur bir yer değil. Genellikle otellerin barları ve birkaç pub dışında eğlence alanı pek yok. Eğer geceyi uzatmak istiyorsanız. Borda Pairal Chill-Out adındaki kulübü deneyebilirsiniz. Ya da canlı müzik dinlemek ve biraz sallanmak isterseniz La Fada Ignorant ismindeki ‘live club’da eğlenebilirsiniz.

Andorra la Vella Festivaller

Canillo Festival (Temmuz)

Encamp Festival (15-16 Ağustos)

Ordino Festival, La Massana (15-16 Ağustos)

Andorrala Vella Festival (Ağustos)

Sant Julià de Lòria Festival (Temmuz)

Escaldes–Engordany Festival (25-26 Temmuz)

Andorra la Vella’da Alışveriş

Andorra-la-Vella.jpg

Şehide alışverişe dair birçok alan bulunuyor. Zaten şehrin içerisinde gezerken caddeler boyu dünya markalarının dükkânlarını bulabilirsiniz. Ama asıl güzel olan ara sokaklarda yakalayabileceğiniz kermes, panayır gibi aktiviteler. Bölgeye dair en güzel hediyelik eşyaları bu tarz alanlardan ya da pazarlardan alabilirsiniz. Gideceğiniz döneme göre farlı şenliklere denk gelebilir ve birbirinden farklı şeyler satın alabilirsiniz. Ayrıca bir de açık hava alışveriş merkezi bulunuyor.

Andorra la Vella Saat Farkı

Andorra la Vella saati Türkiye saatine göre 1 saat geridedir.

Andorra la Vella Para Birimi

Pont_de_Paris,_Andorra_la_Vella.jpg

Andorra la Vella’nın para birimi Euro’dur. (EUR)

Andorra la Vella Resmi Dili

Andorra-la-Vella.jpg

Andorra la Vella’da kullanılan resmi dil Katalanca’dır. Fakat Fransızca, İspanyolca ve Portekizce de kullanılmaktadır.

Andorra la Vella Türkiye Temsilciliği

Andorra la Vella’da herhangi bir Türk konsolosluğu bulunmamaktadır. Andorra la Vella, Madrid Büyükelçiliği’nin yetki alanına girmektedir.

Madrid Büyükelçiliği

Adres: C/RAFAEL CALVO, 18 2A-B 28010 MADRID/ESPANA

Telefon: 00 34 91 310 39 04

Faks: 00 34 91 308 66 02

embajada.madrid@mfa.gov.tr

Andorra la Vella Resmi Tatiller

Yılbaşı (New Years Day) (1 Ocak)

Yortu (Epiphany) (6 Ocak)

Karnaval (Carnival) (27 Şubat)

Anayasa Günü (Constitution Day) (14 Mart)

Pakalya Cuma’sı (Good Friday) (14 Nisan)

Paskalya Pazartesi’si (Easter Monday) (17 Nisan)

Mayıs Günü (May Day) (1 Mayıs)

Hamsin Yortusu (Whit Monday) (5 Haziran)

Meryem’in Göğe Yükselişi Assumption of Mary (15 Ağustos)

Ulus Günü (National Day) (8 Eylül)

Azizler Günü (All Saints’ Day) (1 Kasım)

Günahsız Gebelik (Feast of the Immaculate Conception) (8 Aralık)

Noel (Christmas Day) (25 Aralık)

Aziz Stefen Günü (St. Stephen’s Day) (26 Aralık)

Andorra la Vella İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 116

Yangın: 118

Polis: 110

Andorra la Vella Vize İşlemleri

Andorra hiçbir dünya vatandaşından 90 güne kadar kalımlarda vize istemez. Ne yazık ki Andorra’ya direkt bir geçiş olmadığından ve geçişin Fransa veya İspanya üzerinden yapılacağından o ülkeler sizden vize isteyecektir.

Andorra Vizesi

Andorraya gelen yabancı ziyaretçilerin sadece pasaport ya da ülkeye giriş için Avrupa Birliği ülkesinden birine ait ulusal kimlik kartı ibraz etmeleri gerekmektedir. Ancak Andorra’ya Schengen ülkeleri olan İspanya veya Fransa üzerinden erişilebilindiği için, giriş, ilk Schengen alanına girmeden mümkün değildir ve bu nedenle de Schengen vizesi kuralları uygulanır.

Devamını Oku Yazıcı-dostu sürüm

Andorra la Vella Hakkında Bilinmesi Gerekenler

andorra-la-vella-hotels-001-758x390.jpg

Andorra Prensliği’nin başkenti olan Andorra la Vella, Andorra’nın yedi komününden ya da onların deyimiyle Parish’inden biridir. Andorra la Vella kendi içerisinde Andorra la Vella, La Margineda ve Santa Coloma olarak üç ayrı köye bölünür. Şehir ayrıca Avrupa’nın en yüksek rakımlı başkenti olma ünvanını taşımaktadır.

Andorra la Vella bölgedeki en önemli kayak merkezidir. Sıcaklık ortalaması ocak ayında -1 derece, temmuz ayında ise ortalama 20 dereceye varmaktadır. Bugün bir turizm şehri olan Andorra la Vella’nın tarihi çok eskilere dayanır. Cilalı Taş Devri’nin son dönemlerinden beri insanlar tarafından bir yaşam alanı olarak görülmüş ve kullanılmıştır. Bölgenin en önemli değerleri 12. yüzyıldan kalma, Roma Dönemi’nin tarihi kiliseleri, manastırlarıdır.

Tarih kokan sokaklarında yürüyüşler yapmak, Pirene Dağları’nın havasını almak, Avrupa medeniyetlerinin kesiştiği bu topraklarda bir keşfe çıkmak isterseniz; yemekleri, coğrafyası, tarihi kalıntıları ile Andorra la Vella eşsiz bir şehir olarak karşınıza çıkacaktır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=ZH3aZcqjh4Q

Andorra la Vella Gezilecek Yerler

Andorra la Vella, Cilalı Taş Devri’nin sonlarından beri insanların şehir olarak kullandığı bir bölge olduğu için tarihsel dokusu çok güçlü. Gezilecek tarihi alanlar o kadar fazla ki sırf eski kiliseleri gezmek için bile bir gününüzü harcayabilirsiniz. Ayrıca doğa yürüyüşleri, galeriler, şehir mimarisi derken Andorra la Vella’da gezerken kendinizi kaybedebilirsiniz. Sizi bu yerlerin çoğuna götüren bir turist otobüsü olduğunu da hatırlatalım.

Sant Esteve Kilisesi

AvrupaAndorraAndorra la Vella

Sant Esteve Kilisesi

Andorra’nın Kültürel Miras Listesi’nde yer alan bu kilise, tahminen 11 ya da 12. yüzyılda yapılıyor. Roma dönemine ait bu kilisenin restorasyonu 1940’da mimar Josep Puig tarafından gerçekleştiriliyor. Günümüze kadar orijinalliğini bozmadan gelebilmiş, nadir Roma dönemi kiliselerinden biri olma özelliği taşıyan Sant Esteve’in; duvarları üzerinde taşıdığı bazı freskler, bugün Katalonya Ulusal Sanat Müzesi’ndedir. Ayrıca kilisenin içerisinde 18. yüzyıldan kalma barok dönem tabloları görmeye değerdir.

Andorra la Vella şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Chic House Sa Calma, Confort Escaldes, Dream Escaldes Centro. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Apartaments Fragata, Exe Princep, A Casa Canut Hotel Gastronòmic gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hotel Cervol, Barri Antic Hostel & Pub, Siracusa tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com’un Andorra la Vella aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

La Margineda Köprüsü

AvrupaAndorraAndorra la Vella

La Margineda Köprüsü

La Margineda Köprüsü, prenslikte bulunan en büyük ve en ince orta çağ köprüsü olma özelliğini taşır. 33 metre uzunluğunda ve en yüksek yeri 9.20 metreye erişmektedir. Duvarları, üzerinden geçtiği Valira Nehri’nin dibinden çıkan “valirenques” taşı ya da bugün bildiğimiz ismiyle granit taşından yapılmıştır. Köprünün kemer taşları, köprünün hafif olması için sünger taşından döşenmiştir. Köprü, Sant Julià de Lòria’dan Andorra la Vella’ya giden, çok önemli ve eski bir patikayı bağlar.

The Green Ring (Yeşil Halka)

AvrupaAndorraAndorra la Vella

The Green Ring (Yeşil Halka)

Andorra la Vella’yı gerçek anlamda gezmek için mutlaka katılmanız gereken bir yolculuk ‘Green Ring’. Şehrin en can alıcı bölgelerinden sizi geçiren üç çeşit patika mevcut. Öncelikle üç yoldan hangisine gideceğinize karar veriyorsunuz. Hepsinin de uzunlukları, zorluk dereceleri, çıktığı yüksekliği farklı. Mesela her yol her mevsimde gezilemiyor. Bu yüzden önce hangi yolu gideceğinizi seçmelisiniz. Bu yollar arasında sizi La Margineda Köprüsü’nden geçiren bir patika da mevcut, sizi dağ yoluna sürükleyecek patika da. Ama şehrin tarihi dokusunu hissetmek istiyorsanız rotanız Yeşil Halka’dan başka bir şey olmasın.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Andorra la Vella Nerededir?

andorralavella.jpg

Andorra la Vella, Andorra’nın güney batısında, Fransa ve İspanya’nın arasında, Doğu Pireneler’de yani Pirene Dağları’nın doğu bölgesinde, Valira del Nord ve Valira del Orient adlı iki dağ akarsuyunun birleştiği noktada bulunur.

4307.png

Andorra la Vella’ya Ne Zaman Gidilir?

15855165560_8212e58253_b.jpg

Andorra la Vella’nın rakımı 1,023 metrede olduğu için kış ayları çok soğuk ve yoğun karlı geçer. Yaz aylarında ise güneşli ve 15-20 derece arasında seyreden bir hava sıcaklığı bulunur. Andorra la Vella’nın önemli bir kayak merkezi olmasından dolayı eğer kayak turizmi için bölgeye gidecekseniz yoğun geçen kışın ardından gitmeniz tavsiye edilir. Kar aktiviteleri dışında gezmek, dolaşmak için bölgeye gidecekseniz yaz aylarını gidiş tarihiniz olarak belirleyebilirsiniz.

Andorra la Vella’ya Nasıl Gidilir?

com_arribar.jpg

Andorra’nın coğrafi yapısından dolayı uluslararası bir havalimanı ya da tren yolu bulunmamaktadır. Andorra’ya en yakın havalimanları: Toulouse-Blagnac Havalimanı (180 kilometre), Girona-Costa Brava Havalimanı (271 kilometre), Perpignan – Rivesaltes Havalimanı (163 kilometre), Barcelona Uluslararası Havalimanı’dır (208 kilometre) Bu havalimanlarından Andorra’ya 3-4 saat süren direkt otobüs seferleri bulunmaktadır. Andorra içerisinde ise gün boyunca tüm bölgelere giden otobüs seferleri size yardımcı olacaktır.

Andorra la Vella Turları

Andorra la Vella’da Nerede Kalmalı?

1141921_83_z.jpg

Kalabileceğiniz en uzak otel şehir merkezinden 1,5 kilometre uzaklıkta, bu yüzden merkeze yakın olup olmamasını pek de dert etmeyin. Andorra la Vella’da konaklama tahmin ettiğinizden de uygun. Mesela pek lüksünüze düşkün biri değilseniz, şehir merkezinde günlüğü 80 TL gibi bir rakamdan oda bulmanız mümkün. Tabi bu kahvaltı dâhil olmayan fiyatları.

Standartlarınız çok düşürmek istemiyorsanız yine şehrin merkezinde 150 TL gibi rakamlarla gayet güzel bir tatil yapabilirsiniz, dört yıldızlı iyi otellerin fiyatları 200 TL civarında. Ya da lüksünüze biraz düşkünseniz, bir yıldız gibi ağırlanabileceğiniz, beş yıldızlı ve mükemmel dekore edilmiş otellerde 300-400 TL arasında bir fiyata konaklayabilirsiniz.

Andorra la Vella pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Andorra la Vella Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Andorra la Vella Otelleri

Apartaments Fragata( 180 – 310 EUR) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!Exe Princep( 45 – 184 EUR) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!A Casa Canut Hotel Gastronòmic( 125.5 – 339 EUR) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!

En Uygun Fiyatlı Andorra la Vella Otelleri

Hotel Cervol( 22.86 – 224.54 EUR) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!Barri Antic Hostel & Pub( 25 – 195 EUR) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!Siracusa( 25 – 91.67 EUR) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!

Sizin İçin Seçtiğimiz Andorra la Vella Otelleri

Chic House Sa Calma( 198 – 220 EUR) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!Dream Escaldes Centro( 129 – 290.22 EUR) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!Confort Escaldes( 75.65 – 113.33 EUR) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!Bu şehirdeki güncel otel fırsatlarını görmek için tıklayınız

Andorra la Vella İçi Ulaşım

dsc08511_andorra.jpg

Şehrin tamamı 12 kilometrekarelik bir alana kurulu olduğu için, şehrin içinde ayrıca bir toplu taşıma aracı yok. Fakat diğer şehirlere ya da köylere giden ve gün boyu devam eden otobüsler mevcut. Bunun dışında taksi veya araç kiralama gibi seçenekleri de değerlendirebilirsiniz.

Andorra la Vella Mutfağı

escudella_c2.jpg

Ülke birçok kültüre yakın olduğu için sofraları da bir o kadar zengin. Portekiz, İspanyol, Fransız, Katalan mutfağının etkileri Andorra sofralarının çeşitliliğini arttırmış. Andorra la Vella’ya gelirseniz onların kültürel mirasına yönelik iki önemli yemekle karşılaşacaksınız. Bunlardan ilki Escudella. Saint Antoni Günü’ne özel olarak yapılan bu yemeği 17 Ocak’ta yiyebilirsiniz. Sucuk, sosis, köfte ve yirmiden fazla malzeme ile yapılan bu yemeği imkân bulursanız kaçırmayın. Şehrin bir diğer geleneksel yemeği ise Trinxat. Daha çok sebzeden oluşan, mücverimsi bu yemeği ise zamansız olarak yiyebilirsiniz.

trinxat_0.jpg

Andorra la Vella’da istediğiniz mutfağın yemeğini bulabilirsiniz. Arjantin mutfağından tutun da Japon mutfağına; deniz ürünleri lokantasından orta çağ mutfağına; İtalyan sofralarından Fransız fırınlarına kadar her lezzet Andorra la Vella’da size çok yakın. Ayrıca fiyat konusunda da rahat olabilirsiniz çünkü her bütçeye uygun restoran mevcut.

Popüler restoranlar

Can Manel: Küçük bir aile restoranı olan Can Manel’de fiyatlar biraz yüksek gelebilir ama lezzetler sizi şaşırtacak. Bölgeden yetişen gıda ürünlerinde yemeklerini yapan aile genel olarak Akdeniz mutfağına hitap ediyor. Nefis şaraplarının yanında salyangoz da denemek isterseniz ideal yerdesiniz.

Taberna Angel Belmonte: Çok uygun olmasa da fiyat performans kalitesi olarak dengeli sayılabilecek bir restoran Taberna Angel Belmonte. Ağırlığı deniz mahsullerine vermiş durumdalar. Yemeklerinin kalitesinin yanında merkeze olan yakınlığı için de tercih edilebilir.

El Tall a Taula: Andorra’ya gittiniz ve canınız suşi mi çekti? El Tall a Taula tam olarak istediğiniz yer. Fiyat olarak pek uygun olmasa da bulabileceğiniz en güzel Japon restoranı burası.

Pizzeria Primavera: Tatilde çok para harcadınız ve canınız kocaman, leziz bir pizza istiyor. İşte Pizzeria Primavera bunun içinde var. Bölgedeki en iyi pizzayı onlar yapıyor hem de çok uygun.

Diğer restoranlar: Restaurant Celler D’En Toni, K L’IRINA, The Family Arms, The Family Arms

Andorra la Vella’da Gece Hayatı

-visit_to_Andorra_la_Vella-20000000001687051-500x375.jpg

Maalesef Andorra la Vella gece hayatıyla meşhur bir yer değil. Genellikle otellerin barları ve birkaç pub dışında eğlence alanı pek yok. Eğer geceyi uzatmak istiyorsanız. Borda Pairal Chill-Out adındaki kulübü deneyebilirsiniz. Ya da canlı müzik dinlemek ve biraz sallanmak isterseniz La Fada Ignorant ismindeki ‘live club’da eğlenebilirsiniz.

Andorra la Vella Festivaller

Canillo Festival (Temmuz)

Encamp Festival (15-16 Ağustos)

Ordino Festival, La Massana (15-16 Ağustos)

Andorrala Vella Festival (Ağustos)

Sant Julià de Lòria Festival (Temmuz)

Escaldes–Engordany Festival (25-26 Temmuz)

Andorra la Vella’da Alışveriş

Andorra-la-Vella.jpg

Şehide alışverişe dair birçok alan bulunuyor. Zaten şehrin içerisinde gezerken caddeler boyu dünya markalarının dükkânlarını bulabilirsiniz. Ama asıl güzel olan ara sokaklarda yakalayabileceğiniz kermes, panayır gibi aktiviteler. Bölgeye dair en güzel hediyelik eşyaları bu tarz alanlardan ya da pazarlardan alabilirsiniz. Gideceğiniz döneme göre farlı şenliklere denk gelebilir ve birbirinden farklı şeyler satın alabilirsiniz. Ayrıca bir de açık hava alışveriş merkezi bulunuyor.

Andorra la Vella Saat Farkı

Andorra la Vella saati Türkiye saatine göre 1 saat geridedir.

Andorra la Vella Para Birimi

Pont_de_Paris,_Andorra_la_Vella.jpg

Andorra la Vella’nın para birimi Euro’dur. (EUR)

Andorra la Vella Resmi Dili

Andorra-la-Vella.jpg

Andorra la Vella’da kullanılan resmi dil Katalanca’dır. Fakat Fransızca, İspanyolca ve Portekizce de kullanılmaktadır.

Andorra la Vella Türkiye Temsilciliği

Andorra la Vella’da herhangi bir Türk konsolosluğu bulunmamaktadır. Andorra la Vella, Madrid Büyükelçiliği’nin yetki alanına girmektedir.

Madrid Büyükelçiliği

Adres: C/RAFAEL CALVO, 18 2A-B 28010 MADRID/ESPANA

Telefon: 00 34 91 310 39 04

Faks: 00 34 91 308 66 02

embajada.madrid@mfa.gov.tr

Andorra la Vella Resmi Tatiller

Yılbaşı (New Years Day) (1 Ocak)

Yortu (Epiphany) (6 Ocak)

Karnaval (Carnival) (27 Şubat)

Anayasa Günü (Constitution Day) (14 Mart)

Pakalya Cuma’sı (Good Friday) (14 Nisan)

Paskalya Pazartesi’si (Easter Monday) (17 Nisan)

Mayıs Günü (May Day) (1 Mayıs)

Hamsin Yortusu (Whit Monday) (5 Haziran)

Meryem’in Göğe Yükselişi Assumption of Mary (15 Ağustos)

Ulus Günü (National Day) (8 Eylül)

Azizler Günü (All Saints’ Day) (1 Kasım)

Günahsız Gebelik (Feast of the Immaculate Conception) (8 Aralık)

Noel (Christmas Day) (25 Aralık)

Aziz Stefen Günü (St. Stephen’s Day) (26 Aralık)

Andorra la Vella İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 116

Yangın: 118

Polis: 110

Andorra la Vella Vize İşlemleri

Andorra hiçbir dünya vatandaşından 90 güne kadar kalımlarda vize istemez. Ne yazık ki Andorra’ya direkt bir geçiş olmadığından ve geçişin Fransa veya İspanya üzerinden yapılacağından o ülkeler sizden vize isteyecektir.

Andorra Vizesi

Andorraya gelen yabancı ziyaretçilerin sadece pasaport ya da ülkeye giriş için Avrupa Birliği ülkesinden birine ait ulusal kimlik kartı ibraz etmeleri gerekmektedir. Ancak Andorra’ya Schengen ülkeleri olan İspanya veya Fransa üzerinden erişilebilindiği için, giriş, ilk Schengen alanına girmeden mümkün değildir ve bu nedenle de Schengen vizesi kuralları uygulanır.

Devamını Oku Yazıcı-dostu sürüm

andorra-la-vella-hotels-001-758x390.jpg

Andorra Prensliği’nin başkenti olan Andorra la Vella, Andorra’nın yedi komününden ya da onların deyimiyle Parish’inden biridir. Andorra la Vella kendi içerisinde Andorra la Vella, La Margineda ve Santa Coloma olarak üç ayrı köye bölünür. Şehir ayrıca Avrupa’nın en yüksek rakımlı başkenti olma ünvanını taşımaktadır.

Andorra la Vella bölgedeki en önemli kayak merkezidir. Sıcaklık ortalaması ocak ayında -1 derece, temmuz ayında ise ortalama 20 dereceye varmaktadır. Bugün bir turizm şehri olan Andorra la Vella’nın tarihi çok eskilere dayanır. Cilalı Taş Devri’nin son dönemlerinden beri insanlar tarafından bir yaşam alanı olarak görülmüş ve kullanılmıştır. Bölgenin en önemli değerleri 12. yüzyıldan kalma, Roma Dönemi’nin tarihi kiliseleri, manastırlarıdır.

Tarih kokan sokaklarında yürüyüşler yapmak, Pirene Dağları’nın havasını almak, Avrupa medeniyetlerinin kesiştiği bu topraklarda bir keşfe çıkmak isterseniz; yemekleri, coğrafyası, tarihi kalıntıları ile Andorra la Vella eşsiz bir şehir olarak karşınıza çıkacaktır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=ZH3aZcqjh4Q

Andorra la Vella, Cilalı Taş Devri’nin sonlarından beri insanların şehir olarak kullandığı bir bölge olduğu için tarihsel dokusu çok güçlü. Gezilecek tarihi alanlar o kadar fazla ki sırf eski kiliseleri gezmek için bile bir gününüzü harcayabilirsiniz. Ayrıca doğa yürüyüşleri, galeriler, şehir mimarisi derken Andorra la Vella’da gezerken kendinizi kaybedebilirsiniz. Sizi bu yerlerin çoğuna götüren bir turist otobüsü olduğunu da hatırlatalım.

Sant Esteve Kilisesi

AvrupaAndorraAndorra la Vella

Sant Esteve Kilisesi

Andorra’nın Kültürel Miras Listesi’nde yer alan bu kilise, tahminen 11 ya da 12. yüzyılda yapılıyor. Roma dönemine ait bu kilisenin restorasyonu 1940’da mimar Josep Puig tarafından gerçekleştiriliyor. Günümüze kadar orijinalliğini bozmadan gelebilmiş, nadir Roma dönemi kiliselerinden biri olma özelliği taşıyan Sant Esteve’in; duvarları üzerinde taşıdığı bazı freskler, bugün Katalonya Ulusal Sanat Müzesi’ndedir. Ayrıca kilisenin içerisinde 18. yüzyıldan kalma barok dönem tabloları görmeye değerdir.

Andorra la Vella şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Chic House Sa Calma, Confort Escaldes, Dream Escaldes Centro. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Apartaments Fragata, Exe Princep, A Casa Canut Hotel Gastronòmic gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hotel Cervol, Barri Antic Hostel & Pub, Siracusa tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com’un Andorra la Vella aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

La Margineda Köprüsü

AvrupaAndorraAndorra la Vella

La Margineda Köprüsü

La Margineda Köprüsü, prenslikte bulunan en büyük ve en ince orta çağ köprüsü olma özelliğini taşır. 33 metre uzunluğunda ve en yüksek yeri 9.20 metreye erişmektedir. Duvarları, üzerinden geçtiği Valira Nehri’nin dibinden çıkan “valirenques” taşı ya da bugün bildiğimiz ismiyle granit taşından yapılmıştır. Köprünün kemer taşları, köprünün hafif olması için sünger taşından döşenmiştir. Köprü, Sant Julià de Lòria’dan Andorra la Vella’ya giden, çok önemli ve eski bir patikayı bağlar.

The Green Ring (Yeşil Halka)

AvrupaAndorraAndorra la Vella

The Green Ring (Yeşil Halka)

Andorra la Vella’yı gerçek anlamda gezmek için mutlaka katılmanız gereken bir yolculuk ‘Green Ring’. Şehrin en can alıcı bölgelerinden sizi geçiren üç çeşit patika mevcut. Öncelikle üç yoldan hangisine gideceğinize karar veriyorsunuz. Hepsinin de uzunlukları, zorluk dereceleri, çıktığı yüksekliği farklı. Mesela her yol her mevsimde gezilemiyor. Bu yüzden önce hangi yolu gideceğinizi seçmelisiniz. Bu yollar arasında sizi La Margineda Köprüsü’nden geçiren bir patika da mevcut, sizi dağ yoluna sürükleyecek patika da. Ama şehrin tarihi dokusunu hissetmek istiyorsanız rotanız Yeşil Halka’dan başka bir şey olmasın.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın. AvrupaAndorraAndorra la Vella

Sant Esteve Kilisesi

Andorra’nın Kültürel Miras Listesi’nde yer alan bu kilise, tahminen 11 ya da 12. yüzyılda yapılıyor. Roma dönemine ait bu kilisenin restorasyonu 1940’da mimar Josep Puig tarafından gerçekleştiriliyor. Günümüze kadar orijinalliğini bozmadan gelebilmiş, nadir Roma dönemi kiliselerinden biri olma özelliği taşıyan Sant Esteve’in; duvarları üzerinde taşıdığı bazı freskler, bugün Katalonya Ulusal Sanat Müzesi’ndedir. Ayrıca kilisenin içerisinde 18. yüzyıldan kalma barok dönem tabloları görmeye değerdir.

AvrupaAndorraAndorra la Vella

La Margineda Köprüsü

La Margineda Köprüsü, prenslikte bulunan en büyük ve en ince orta çağ köprüsü olma özelliğini taşır. 33 metre uzunluğunda ve en yüksek yeri 9.20 metreye erişmektedir. Duvarları, üzerinden geçtiği Valira Nehri’nin dibinden çıkan “valirenques” taşı ya da bugün bildiğimiz ismiyle granit taşından yapılmıştır. Köprünün kemer taşları, köprünün hafif olması için sünger taşından döşenmiştir. Köprü, Sant Julià de Lòria’dan Andorra la Vella’ya giden, çok önemli ve eski bir patikayı bağlar.

AvrupaAndorraAndorra la Vella

The Green Ring (Yeşil Halka)

Andorra la Vella’yı gerçek anlamda gezmek için mutlaka katılmanız gereken bir yolculuk ‘Green Ring’. Şehrin en can alıcı bölgelerinden sizi geçiren üç çeşit patika mevcut. Öncelikle üç yoldan hangisine gideceğinize karar veriyorsunuz. Hepsinin de uzunlukları, zorluk dereceleri, çıktığı yüksekliği farklı. Mesela her yol her mevsimde gezilemiyor. Bu yüzden önce hangi yolu gideceğinizi seçmelisiniz. Bu yollar arasında sizi La Margineda Köprüsü’nden geçiren bir patika da mevcut, sizi dağ yoluna sürükleyecek patika da. Ama şehrin tarihi dokusunu hissetmek istiyorsanız rotanız Yeşil Halka’dan başka bir şey olmasın.

andorralavella.jpg

Andorra la Vella, Andorra’nın güney batısında, Fransa ve İspanya’nın arasında, Doğu Pireneler’de yani Pirene Dağları’nın doğu bölgesinde, Valira del Nord ve Valira del Orient adlı iki dağ akarsuyunun birleştiği noktada bulunur.

4307.png

15855165560_8212e58253_b.jpg

Andorra la Vella’nın rakımı 1,023 metrede olduğu için kış ayları çok soğuk ve yoğun karlı geçer. Yaz aylarında ise güneşli ve 15-20 derece arasında seyreden bir hava sıcaklığı bulunur. Andorra la Vella’nın önemli bir kayak merkezi olmasından dolayı eğer kayak turizmi için bölgeye gidecekseniz yoğun geçen kışın ardından gitmeniz tavsiye edilir. Kar aktiviteleri dışında gezmek, dolaşmak için bölgeye gidecekseniz yaz aylarını gidiş tarihiniz olarak belirleyebilirsiniz.

com_arribar.jpg

Andorra’nın coğrafi yapısından dolayı uluslararası bir havalimanı ya da tren yolu bulunmamaktadır. Andorra’ya en yakın havalimanları: Toulouse-Blagnac Havalimanı (180 kilometre), Girona-Costa Brava Havalimanı (271 kilometre), Perpignan – Rivesaltes Havalimanı (163 kilometre), Barcelona Uluslararası Havalimanı’dır (208 kilometre) Bu havalimanlarından Andorra’ya 3-4 saat süren direkt otobüs seferleri bulunmaktadır. Andorra içerisinde ise gün boyunca tüm bölgelere giden otobüs seferleri size yardımcı olacaktır.

Andorra la Vella Turları

1141921_83_z.jpg

Kalabileceğiniz en uzak otel şehir merkezinden 1,5 kilometre uzaklıkta, bu yüzden merkeze yakın olup olmamasını pek de dert etmeyin. Andorra la Vella’da konaklama tahmin ettiğinizden de uygun. Mesela pek lüksünüze düşkün biri değilseniz, şehir merkezinde günlüğü 80 TL gibi bir rakamdan oda bulmanız mümkün. Tabi bu kahvaltı dâhil olmayan fiyatları.

Standartlarınız çok düşürmek istemiyorsanız yine şehrin merkezinde 150 TL gibi rakamlarla gayet güzel bir tatil yapabilirsiniz, dört yıldızlı iyi otellerin fiyatları 200 TL civarında. Ya da lüksünüze biraz düşkünseniz, bir yıldız gibi ağırlanabileceğiniz, beş yıldızlı ve mükemmel dekore edilmiş otellerde 300-400 TL arasında bir fiyata konaklayabilirsiniz.

Andorra la Vella pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Andorra la Vella Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Andorra la Vella Otelleri

Apartaments Fragata( 180 – 310 EUR) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!Exe Princep( 45 – 184 EUR) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!A Casa Canut Hotel Gastronòmic( 125.5 – 339 EUR) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!

En Uygun Fiyatlı Andorra la Vella Otelleri

Hotel Cervol( 22.86 – 224.54 EUR) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!Barri Antic Hostel & Pub( 25 – 195 EUR) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!Siracusa( 25 – 91.67 EUR) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!

Sizin İçin Seçtiğimiz Andorra la Vella Otelleri

Chic House Sa Calma( 198 – 220 EUR) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!Dream Escaldes Centro( 129 – 290.22 EUR) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!Confort Escaldes( 75.65 – 113.33 EUR) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!Bu şehirdeki güncel otel fırsatlarını görmek için tıklayınız

dsc08511_andorra.jpg

Şehrin tamamı 12 kilometrekarelik bir alana kurulu olduğu için, şehrin içinde ayrıca bir toplu taşıma aracı yok. Fakat diğer şehirlere ya da köylere giden ve gün boyu devam eden otobüsler mevcut. Bunun dışında taksi veya araç kiralama gibi seçenekleri de değerlendirebilirsiniz.

escudella_c2.jpg

Ülke birçok kültüre yakın olduğu için sofraları da bir o kadar zengin. Portekiz, İspanyol, Fransız, Katalan mutfağının etkileri Andorra sofralarının çeşitliliğini arttırmış. Andorra la Vella’ya gelirseniz onların kültürel mirasına yönelik iki önemli yemekle karşılaşacaksınız. Bunlardan ilki Escudella. Saint Antoni Günü’ne özel olarak yapılan bu yemeği 17 Ocak’ta yiyebilirsiniz. Sucuk, sosis, köfte ve yirmiden fazla malzeme ile yapılan bu yemeği imkân bulursanız kaçırmayın. Şehrin bir diğer geleneksel yemeği ise Trinxat. Daha çok sebzeden oluşan, mücverimsi bu yemeği ise zamansız olarak yiyebilirsiniz.

trinxat_0.jpg

Andorra la Vella’da istediğiniz mutfağın yemeğini bulabilirsiniz. Arjantin mutfağından tutun da Japon mutfağına; deniz ürünleri lokantasından orta çağ mutfağına; İtalyan sofralarından Fransız fırınlarına kadar her lezzet Andorra la Vella’da size çok yakın. Ayrıca fiyat konusunda da rahat olabilirsiniz çünkü her bütçeye uygun restoran mevcut.

Popüler restoranlar

Can Manel: Küçük bir aile restoranı olan Can Manel’de fiyatlar biraz yüksek gelebilir ama lezzetler sizi şaşırtacak. Bölgeden yetişen gıda ürünlerinde yemeklerini yapan aile genel olarak Akdeniz mutfağına hitap ediyor. Nefis şaraplarının yanında salyangoz da denemek isterseniz ideal yerdesiniz.

Taberna Angel Belmonte: Çok uygun olmasa da fiyat performans kalitesi olarak dengeli sayılabilecek bir restoran Taberna Angel Belmonte. Ağırlığı deniz mahsullerine vermiş durumdalar. Yemeklerinin kalitesinin yanında merkeze olan yakınlığı için de tercih edilebilir.

El Tall a Taula: Andorra’ya gittiniz ve canınız suşi mi çekti? El Tall a Taula tam olarak istediğiniz yer. Fiyat olarak pek uygun olmasa da bulabileceğiniz en güzel Japon restoranı burası.

Pizzeria Primavera: Tatilde çok para harcadınız ve canınız kocaman, leziz bir pizza istiyor. İşte Pizzeria Primavera bunun içinde var. Bölgedeki en iyi pizzayı onlar yapıyor hem de çok uygun.

Diğer restoranlar: Restaurant Celler D’En Toni, K L’IRINA, The Family Arms, The Family Arms

-visit_to_Andorra_la_Vella-20000000001687051-500x375.jpg

Maalesef Andorra la Vella gece hayatıyla meşhur bir yer değil. Genellikle otellerin barları ve birkaç pub dışında eğlence alanı pek yok. Eğer geceyi uzatmak istiyorsanız. Borda Pairal Chill-Out adındaki kulübü deneyebilirsiniz. Ya da canlı müzik dinlemek ve biraz sallanmak isterseniz La Fada Ignorant ismindeki ‘live club’da eğlenebilirsiniz.

Canillo Festival (Temmuz)

Encamp Festival (15-16 Ağustos)

Ordino Festival, La Massana (15-16 Ağustos)

Andorrala Vella Festival (Ağustos)

Sant Julià de Lòria Festival (Temmuz)

Escaldes–Engordany Festival (25-26 Temmuz)

Andorra-la-Vella.jpg

Şehide alışverişe dair birçok alan bulunuyor. Zaten şehrin içerisinde gezerken caddeler boyu dünya markalarının dükkânlarını bulabilirsiniz. Ama asıl güzel olan ara sokaklarda yakalayabileceğiniz kermes, panayır gibi aktiviteler. Bölgeye dair en güzel hediyelik eşyaları bu tarz alanlardan ya da pazarlardan alabilirsiniz. Gideceğiniz döneme göre farlı şenliklere denk gelebilir ve birbirinden farklı şeyler satın alabilirsiniz. Ayrıca bir de açık hava alışveriş merkezi bulunuyor.

Andorra la Vella saati Türkiye saatine göre 1 saat geridedir.

Pont_de_Paris,_Andorra_la_Vella.jpg

Andorra la Vella’nın para birimi Euro’dur. (EUR)

Andorra-la-Vella.jpg

Andorra la Vella’da kullanılan resmi dil Katalanca’dır. Fakat Fransızca, İspanyolca ve Portekizce de kullanılmaktadır.

Andorra la Vella’da herhangi bir Türk konsolosluğu bulunmamaktadır. Andorra la Vella, Madrid Büyükelçiliği’nin yetki alanına girmektedir.

Madrid Büyükelçiliği

Adres: C/RAFAEL CALVO, 18 2A-B 28010 MADRID/ESPANA

Telefon: 00 34 91 310 39 04

Faks: 00 34 91 308 66 02

embajada.madrid@mfa.gov.tr

Yılbaşı (New Years Day) (1 Ocak)

Yortu (Epiphany) (6 Ocak)

Karnaval (Carnival) (27 Şubat)

Anayasa Günü (Constitution Day) (14 Mart)

Pakalya Cuma’sı (Good Friday) (14 Nisan)

Paskalya Pazartesi’si (Easter Monday) (17 Nisan)

Mayıs Günü (May Day) (1 Mayıs)

Hamsin Yortusu (Whit Monday) (5 Haziran)

Meryem’in Göğe Yükselişi Assumption of Mary (15 Ağustos)

Ulus Günü (National Day) (8 Eylül)

Azizler Günü (All Saints’ Day) (1 Kasım)

Günahsız Gebelik (Feast of the Immaculate Conception) (8 Aralık)

Noel (Christmas Day) (25 Aralık)

Aziz Stefen Günü (St. Stephen’s Day) (26 Aralık)

Acil yardım: 116

Yangın: 118

Polis: 110

Andorra hiçbir dünya vatandaşından 90 güne kadar kalımlarda vize istemez. Ne yazık ki Andorra’ya direkt bir geçiş olmadığından ve geçişin Fransa veya İspanya üzerinden yapılacağından o ülkeler sizden vize isteyecektir.

Andorraya gelen yabancı ziyaretçilerin sadece pasaport ya da ülkeye giriş için Avrupa Birliği ülkesinden birine ait ulusal kimlik kartı ibraz etmeleri gerekmektedir. Ancak Andorra’ya Schengen ülkeleri olan İspanya veya Fransa üzerinden erişilebilindiği için, giriş, ilk Schengen alanına girmeden mümkün değildir ve bu nedenle de Schengen vizesi kuralları uygulanır.

Gezimanya

Malta’yı ziyaret etmek için 10 neden

12.11.2018 Güneş, deniz, tarih, harika yemekler, güzel festivaller ve eğlencenin adresi Malta; ılıman havasıyla yaz kış ziyaret edebileceğiniz harika… Türkiye’deki ilk ve tek biyosfer rezerv alanı hangi şehirdedir? Cevabı Gör Türkiye’deki ilk ve tek biyosfer rezerv alanı hangi şehirdedir? Emirates’in avantajlı fiyat dönemi başladı 07.11.2018 Bodrum Dibeklihan’da seyahat üzerine… 10.08.2018 Göbeklitepe, UNESCO Dünya Mirası Kalıcı… 02.07.2018

Araç Kiralama

Ohri Gezi Rehberi Struga Gezi Rehberi İzmir Gezi Rehberi Fatma Başoğlu Karayaka

Antik çağlara yolculuk: İstanbul Arkeoloji Müzesi

05.11.2018 İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Gülhane Parkı’nın sağ tarafında kalan Osman Hamdi Bey yokuşunda bulunmaktadır. Konum olarak da Topkapı Sarayı ve… Malta’yı ziyaret etmek için 10 neden Malta’yı ziyaret etmek için 10 neden 12.11.2018 Bulgaristan - Romanya turu: Bükreş, Braşov ve Drakula Şatosu Bulgaristan – Romanya turu: Bükreş, Braşov… 27.10.2018 Andorra la Vella Nerededir? Andorra la Vella Nerededir? Andorra la Vella Gezilecek Yerler Andorra la Vella Gezilecek Yerler Andorra la Vella Hakkında Bilinmesi Gerekenler Andorra la Vella Hakkında Bilinmesi… Andorra la Vella Para Birimi Andorra la Vella Para Birimi Andorra la Vella’da Nerede Kalmalı? Andorra la Vella’da Nerede Kalmalı? Andorra la Vella Mutfağı Andorra la Vella Mutfağı Minik Bavul

ANDORRA GEZİ NOTLARI

25.08.2015 Andorra; İspanya ve Fransa arasında, Pirene Dağları’nın üzerine kurulmuş minik bir ülke. Vizesiz bir ülke ancak havayolu ile direkt ulaşım… ARAYA SIKIŞMIŞ BİR ÜLKE: ANDORRA ARAYA SIKIŞMIŞ BİR ÜLKE: ANDORRA 07.09.2014 YEŞİL PASAPORT NEDİR? KİMLERE VERİLİR? UCUZ BİLET ALMAK İÇİN İPUÇLARI Avrupa’nın en iyi 10 sokak yemeği pazar ve… TUĞÇE YILMAZ

YURT İÇİ VE YURT DIŞI MAVİ TUR ÖNERİLERİ

13.07.2017 MAVİ TURDA NELERE DİKKAT ETMELİ? MAVİ TURDA NELERE DİKKAT ETMELİ? 06.07.2017 GİRİT’İN GELENEKLERİ: SANATI VE YAŞAM TARZI GİRİT’İN GELENEKLERİ: SANATI VE YAŞAM… 06.06.2017 KIRGIZİSTAN'IN KEŞFİ KIRGIZİSTAN’IN KEŞFİ 02.06.2017

Otel Fırsatları

Booking.com’da geçerli ve Gezimanya’ya özel indirim fırsatlarını yakalamak için aşağıdan sizin için en uygun otele tıklamanız yeterli! Booking.com Booking.com

Gezimanya, Türkçe seyahat içeriği boşluğunu doldurmak amacıyla 2011 yılında kurulmuş bağımsız bir gezi platformudur.

Binlerce destinasyona ilişkin, gezi notları, bilgilendirici yazılar, diğer gezginlerin paylaşımları ile amacımız gezginlerin seyahat konusunda sağlıklı ve güvenilir bilgilere ulaşmalarını sağlamak.

Sorularınız ve görüşleriniz için info@gezimanya.com’a e-mail gönderebilirsiniz.​

44636927_2045192122186341_4815278153628344718693_2060980613945483_5448262990946843156268_2329147057301794_6504422016396444417928_193765828194246_64589469860106744000198_541823336289679_48317700278907845305577_1342423049227350_8233764326266544881410_290595075121857_31775062127011643490416_962096580642953_57100108206622644355561_777321065933556_676297935582440

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap YazınYurt Dişi Seyahat