Dünyayı Gezenlere Önemli İpuçları - Yurtdışı Seyehatleriniz İçin Çok Önemli Bilgiler Sizlere Sunuluyor

Almatı (Alma- Ata)

pratik_bilgiler.jpg

Almatı Pratik Bilgiler

Acil Yardım: 103 Yangın: 103 Polis: 103 Devamı oku tatiller_bayramlar.jpg

Almatı Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak) Kuruluş Günü (28 Ocak) Dünya Kadınlar Günü (8 Mart)… Devamı oku

Almatı Festivaller

Voice of Asia Festivali Almatı Uluslararası Film Festivali… Devamı oku

Almatı’da Alışveriş

Almatı’nın en popüler alışveriş caddesi Gogol, şehir merkezinin kuzeyinde… Devamı oku

Almatı Gece Hayatı

Orta Asya bölgesinin en gelişmiş şehri olan Almatı’da gece hayatı,… Devamı oku

Almatı Mutfağı

  Kazak kültüründe hayvancılık geniş bir yer tuttuğundan Kazak mutfağı… Devamı oku

Almatı Gezilecek Yerler

Tarihi İpek Yolu üzerinde konumlanan Almatı, geçmişten günümüze gelen… Devamı oku

Almatı İçi Ulaşım

  Almatı, şehir içi ulaşım sağlamak için metro, tramvay, otobüs ve taksi… Devamı oku nerede_kalinir.jpg

Almatı’da Nerede Kalınır?

Almatı, büyük bir şehir olduğundan konaklamak için seçilen bölgenin… Devamı oku nasil_gidilir.jpg

Almatı’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den kalkan direkt uçuşlar ile ortalama 5 saat 30 dakikada… Devamı oku

Almatı’ya Ne Zaman Gidilir?

Almatı’da karasal iklim hakimdir. Hava ülkenin kuzeyinde olduğu kadar… Devamı oku vize_islemleri.jpg

Almatı Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 30 günü aşmayan seyahatlerinde… Devamı oku dis_temsilcilikler.jpg

Almatı Türkiye Dış Temsilcilikleri

ALMATI BAŞKONSOLOSLUĞUAdres: TOLE BI, 29 480100 ALMATYTelefon: 00 7727 278… Devamı oku saat_farki.jpg

Almatı Saat Farkı

Almatı (GMT +6) ile Türkiye (GMT +2) arasında dört saat zaman farkı vardır… Devamı oku resmi_dil.jpg

Almatı Resmi Dili

Almatı’nın resmi dili Kazakça ve Rusça’dır. Devamı oku para_birimi.jpg

Almatı Para Birimi

Almatı’da Kazak Tengesi (KZT) kullanılmaktadır. Ülkede dövizle alışveriş… Devamı oku lokasyon_konum.jpg

Almatı Nerededir?

Almatı, Orta Asya’da, Kazakistan Cumhuriyeti’nin güneydoğu sınırında yer… Devamı oku

Almatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Eski adıyla Alma-ata, Kazakistan Cumhuriyeti’nin eski başkentidir…. Devamı oku Previous Next saat_ico.png Yerel Saat – : – / – kur_ico.png Kur Farkı 1 KZT = 0.00 socket_ico.png Priz Tipi Type C250V-2.5 A hava_ico.png Hava Durumu — ℃ Yıllık Ortalama Sıcaklık Oca -12.9℃ Şub -12.5℃ Mar -6.2℃ Nis 4.9℃ May 12.9℃ Haz 17.2℃ Tem 19℃ Ağu 16.4℃ Eyl 11.1℃ Eki 3.6℃ Kas -5.3℃ Ara -10.7℃ Kısa Kısa… Ülke: Kazakistan / Nüfus: 1,552,349 / Dil: Kazakça, Rusça / Para Birimi: Kazak Tengesi (KZT) / İklim: Kıta İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün /  

Almatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Almatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Eski adıyla Alma-ataKazakistan Cumhuriyeti’nin eski başkentidir. Ülkenin güney doğusunda konumlanan Almatı, 1854’de Ruslar tarafından sınır kalesi olarak kurulmuştur. Günümüzde Almatı, alışveriş merkezleri, yüksek binaları, restoranları ve kültür tesisleri ile Orta Asya’nın en kozmopolit şehridir. Trans-İli Ala Dağları ile çevrili şehir birçok doğal güzelliği içinde barındırmaktadır. 1991 yılında Kazakistan’ın Sovyetler Birliği’nden ayrılıp bağımsızlığını kazanmasıyla Almatı hızlı bir değişim ve gelişime uğramıştır. Çin sınırına yakın olduğu gerekçesiyle 1997 yılında başkent statüsünü kaybetmiştir ancak halen Kazakistan’ın ekonomik, endüstriyel ve kültürel merkezi konumundadır.

Almatı şehrinin tarihinin Bronz Çağı’na dayandığı düşünülmektedir. Şehrin çevresinde bu döneme ait yerleşim izleri keşfedilmiştir. M.Ö. 700 civarlarında Orta Asya’ya hakim olan Sakalar veya diğer adıyla İskitler bu çevrede çok değerli izler bırakmıştır. Şehrin 50 kilometre uzağında bulunan Esik Kurganı isimli kurganda bu millete ait çok değerli eserler keşfedilmiştir. Altın ve gümüşten oluşan bir hazineye sahip olan kurganın en kıymetli parçalarından birisi üzerinde yüzlerce altın levha bulunan Altın Elbiseli Adam‘dır. Orta Çağ’a doğru gelindiğinde Almatı, Çin’den Avrupa’ya uzanan İpek Yolu‘nun en önemli şehirlerinden birisi olmuştur. Uzun yıllar ticaretin kalbi olan İpek Yolu’nun önemli bir duraklarından olmuştur. Ancak 15. yüzyıldan itibaren coğrafi keşifler etkisiyle dünya ticaretinin İpek Yolu’ndan kaymasıyla şehir de gözden düşmeye başlamıştır. Bu dönemden 1800’lerin ortalarına kadar Çin başta olmak üzere Asya devletleri bölgede hakimiyet kurmaya çalışmıştır. 1850’de Rusya şehri topraklarına katmıştır ve şehir uzun bir dönem Rus hakimiyetinde kalmıştır.

Almatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler hakkında Devamını Oku

Almatı Nerededir?

AlmatıOrta Asya’da, Kazakistan Cumhuriyeti’nin güneydoğu sınırında yer almaktadır. Komşu ülkeleri Kırgızistan ve Çin’dir.

9069.png

Almatı Para Birimi

Almatı’da Kazak Tengesi (KZT) kullanılmaktadır. Ülkede dövizle alışveriş yapılamadığından yabancı para birimlerinin Tenge ile değiştirilebileceği döviz büroları bulunmaktadır.

Almatı Resmi Dili

Almatı’nın resmi dili Kazakça ve Rusça’dır.

Almatı Saat Farkı

Almatı (GMT +6) ile Türkiye (GMT +2) arasında dört saat zaman farkı vardır. Yani Türkiye’de saat 14.00 iken Almatı’da 18.00’dir.

Almatı Türkiye Dış Temsilcilikleri

ALMATI BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: TOLE BI, 29 480100 ALMATY
Telefon: 00 7727 278 41 65 – 00 7727 278 41 77 – +7 701 971 62 80 (Nöbetçi Telefon)
Faks: 00 7727 278 41 68
consulate.almaty@mfa.gov.tr
http://almati.bk.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Almatı Şehri, Almatı Eyaleti, Kızılorda Eyaleti, Güney Kazakistan Eyaleti, Jambıl Eyaleti

Almatı Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 30 günü aşmayan seyahatlerinde Kazakistan’a vizesiz olarak girebilmektedir. Kazakistan mevzuatınca, ülkeye 5 günden fazla kalmak üzere gelen yabancı ülke vatandaşları, Kazakistan’a giriş yaptıklarında Göç Polisi’ne gitmeli ve bulundukları adresi kayıt ettirmelidir. Kayıt yaptırılmadığı taktirde para cezası ile karşılaşılmaktadır.

Almatı’ya Ne Zaman Gidilir?

Almatı’da karasal iklim hakimdir. Hava ülkenin kuzeyinde olduğu kadar soğuk değil, nispeten ılıktır. Yüksek nem dolayısıyla kışlar olduğundan daha soğuk hissedilmektedir. Üç tarafı dağlarla çevrili olduğu için vadi-dağ arası hava akımı özellikle şehrin kuzeyinde hissedilir. Yazların sıcak ve kurak, kışların soğuk ve yağışlı geçtiği Almatı’da en soğuk ay Ocak, en sıcak ay Temmuz’dur. Ocak ayında ortalama sıcaklık -4 derecedir ancak denizden çok uzak olduğu için gece-gündüz arası sıcaklık farkı çok yüksektir. Kış aylarında gece sıcaklık -20’lere kadar düşebilmektedir. Bu nedenle kışın kar yağışı çok sık görülür. Hatta kar yağışı Kasım ayında da başlayabilir. Nisan ve Mayıs aylarında kar yağdığı da görülmüştür. Ancak bu aylar genellikle en çok yağmur yağışının alındığı aylardır. Kayak turizmine oldukça elverişli olan bu şehir, her ne kadar soğuk olsa da kış aylarında da ziyaret edilebilir. Yazın ise 30 derecenin üzerinde sıcaklıklar görmek mümkündür. Almatı’yı ziyaret etmek için en uygun zaman ilkbahar ve yaz aylarıdır.

Almatı’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den kalkan direkt uçuşlar ile ortalama 5 saat 30 dakikada gidilebilir.

Almatı (Alma- Ata) Turları

Almatı’da Nerede Kalınır?

Almatı, büyük bir şehir olduğundan konaklamak için seçilen bölgenin merkezi ve turistik yerlere yakın olması ulaşım açısından size zorluk çıkarmayacaktır. Almatı’nın turistik mekanlarından Almatı KulesiAlmatı Opera Binası ve Almatı Katedrali’nin bulunduğu bölgeler konaklamak için en uygun seçeneklerdir. Şehirde pek çok pansiyon, hostel ve otel bulunmaktadır.

Akademik Satmaev Bulvarı‘nde bulunan Rahat Palace HotelAlmatı Sirki ve stadyuma yakın bulunuyor. Tramvay durağına da yakın olduğu için tramvayı kullanarak gitmek istediğiniz noktalara ulaşabilirsiniz. Rahat Palace Hotel’e yaklaşık 500 metre uzaklıktaki Grand Voyage HotelKurmangazi Caddesi üzerinde bulunuyor. Dört yıldızlı bu otelin iç dizaynı da oldukça şık. Alatau metro istasyonu, Kasteev Devlet Sanat Müzesi gibi noktalara da çok yakın bir konuma sahip. Grand Voyage Hotel’in komşusu Apartments Comfort Plus ise daha uygunlu fiyatlı bir seçenek olabilir.

Almatı’da Nerede Kalınır? hakkında Devamını Oku

Almatı (Alma- Ata) pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Almatı (Alma- Ata) Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Almatı (Alma- Ata) Otelleri

Mini Hotel Leila( 6500 – 12000 KZT) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!Manara Hotel( 5000 – 5000 KZT) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!KaAiEr( 10000 – 13000 KZT) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!

En Uygun Fiyatlı Almatı (Alma- Ata) Otelleri

Hostel on Zubareva 10( 1000 – 6000 KZT) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!Asia Hostel( 1000 – 3500 KZT) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!PalmBay Hostel( 1000 – 3000 KZT) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!

Sizin İçin Seçtiğimiz Almatı (Alma- Ata) Otelleri

Apartment Radostovets Timiryazev Atakent Expo( 9092.86 – 12425 KZT) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!Apartment Zodiak( 13500 – 16195 KZT) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!Apartments on Balzaka 8( 14406 – 17830 KZT) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!

Almatı (Alma- Ata) Oda/Ev Kiralama

Apartment with garden view on Gorodskaya 9( 5130 – 5700 KZT) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!Apartments ZhK Nurly Tau( 20000 – 20000 KZT) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!Apartments on Furmanova 223( 30000 – 30000 KZT) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!Bu şehirdeki güncel otel fırsatlarını görmek için tıklayınız

Almatı İçi Ulaşım

Almatı İçi Ulaşım

 

Almatı, şehir içi ulaşım sağlamak için metro, tramvay, otobüs ve taksi gibi pek çok seçenek sunmaktadır. Ancak büyük bir şehir olduğundan, şehrin her yerini keşfetmek isterseniz bu ulaşım imkanları yetersiz kalabilir. Ayrıca ‘martuşka’  adı verilen dolmuşlarla da şehir içinde seyahat edebilirsiniz. Şehirde saat 22.00’den sonra otobüsler hizmet vermediğinden gece yolculuklarınızı taksi yada metro ile yapabilir yada araç kiralayabilirsiniz. Dağlarla çevrili bu yemyeşil şehrin geniş caddelerinde araba sürmek oldukça keyifli olacaktır. Ulaşımda dikkat edilmesi gereken nokta jeton sistemidir. Jetonunuzu, toplu taşıma araçlarına binmeden önce istasyonlarda bulunan otomatlardan almanız gerekmektedir.

Almatı İçi Ulaşım hakkında Devamını Oku

Almatı Gezilecek Yerler

Almatı Gezilecek Yerler

Tarihi İpek Yolu üzerinde konumlanan Almatı, geçmişten günümüze gelen eserleri, yemyeşil parkları ve kusursuz doğası her yıl pek çok ziyaretçi ağırlamaktadır. Eski zamanların eskimeyen dokusunu ve modern zamanların ruhunu içinde barındıran şehrin ferah sokaklarında yürümek, şehri keşfetmek oldukça heyecan vericidir.

Almatı Gezilecek Yerler hakkında Devamını Oku

Almatı Mutfağı

 

Kazak kültüründe hayvancılık geniş bir yer tuttuğundan Kazak mutfağı ağırlıklı olarak etli yemeklerden oluşmaktadır. Et ürünlerinin yanı sıra süt ve süt ürünlerinin her çeşidini de Almatı’da bulabilirsiniz. Mantı, pişi, samsa gibi hamur işleri de Kazakistan’da sıklıkla tüketilmektedir. Dikkat etmeniz gereken nokta, Kazak yemeklerinde at eti kullanılmasıdır. Atlar, kesilmek için özel olarak yetiştirilir ve at eti diğer etlere oranla daha pahalıdır.

Kazak mutfağının en ünlü geleneksel yemekleri; et ve bir çeşit yufka ile hazırlanan beşparmak, etli, pirinçi ve yoğurtlu Kazak çorbası ve koyun sakatatından yapılan kurdaktır. Hamur işi baursaki, bir kebap çeşidi olan shashlik, havuç, soğan ve pirinçle yapılan plov da yerel lezzetler arasındadır. Kazakların en ünlü geleneksel içeceği ise kısrak sütünden mayalanarak elde edilen kımızdır. Almatı’da Kazakistan’ın yerel lezzetleri tadabileceğiniz birçok mekan mevcuttur. Yerel lezzetleri tatmaktan hoşlanmıyorsanız; Kore, İtalyan, Çin ve Rus mutfağı gibi dünya mutfaklarından seçkiler sunan restoranları da tercih edebilirsiniz.

Kazakistan’ın yerel yemeklerinden oluşan menüsüyle öne çıkan Daredzhani akşam yemeği için iyi bir tercih olabilir. Malaya Almatinka Nehri kenarında bulunan Venetsia popüler restoranlardandır. RUMI de ilgi çekici dekorasyonu ve menüsüyle turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir. Uygun fiyatlı yemek için bir lokanta olan Kaganat‘ı tercih edebilirsiniz. Kazakh Restaurant Gakku, Zheti Kazyna, Kok Tobe Kafe de seçenekleriniz arasında bulunabilir.

Almatı Gece Hayatı

Almatı Gece Hayatı

Orta Asya bölgesinin en gelişmiş şehri olan Almatı’da gece hayatı, bölgenin en iyisidir. Almatı’da akşam saatlerinde ellerinde biralarıyla dolaşan birçok insan görebilirsiniz. Hafta içi durgun olan barlar ve eğlence merkezleri hafta sonu geldiğinde hareketlenir. Şehirde canlı müzik kültürü oldukça yaygındır. Giriş ücreti alınmayan barlarda keyifli vakit geçirebilir, iyi müzik dinleyebilirsiniz. Şehrin bazı gece kulüplerinin girişlerinde kıyafet kontrolü yapıldığı unutulmamalıdır. Bu mekânlarda eğlenmek için son derece şık ve kaliteli giyinmeniz gerekebilir.

Almatı çevresindeki üzüm bağları bir dönem yok edilmiştir ancak üretim daha sonra tekrar başlamıştır. Ancak şarap yapımında kullanılan yöntemler de çok iyi olmadığı için yerel şaraplar fazla lezzetli değildir. Kazakistan‘da satılan biraların yaklaşık %40’ı Rusya ve Türkiye’den ithal edilmektedir. Çoğu barda yöresel biralar bulmak da mümkündür.

Panfilov Park‘a 100 metre uzaklıktaki Chukotka şehrin popüler mekanlarından birisidir. LGBTI+ dostu da olan mekan gece yarısından önce bar olarak hizmet verir ve gece yarısından sonra da DJ performansları başlar. Mekanın üst katında da Dacha isimli bir kısım bulunur. İsterseniz bu katı da tercih edebilirsiniz. Dostyk Bulvarı üzerinde bulunan Cumhuriyet Sarayı isimli konser salonunda da yıl boyunca çeşitli konserler düzenlenir. 500 metre ilerisinde bulunan Studio 69 şehirdeki gaylerin de tercih ettiği en eğlenceli gece kulüplerinden birisidir. Studio 69’a girmek için Barvikha isimli gece kulübünden geçmek gerekiyor. Da Freak ise house müzik sevenler için en iyi noktalardan birisidir. Indie, house, techno gibi tarzlarda müzik çalan gece kulübü turistler tarafından da yoğun ilgi görmektedir. Panfilov Park‘ın yakınında bulunan mekana giriş ücreti 1000-2000 Tenge arasında değişmektedir.

Almatı Gece Hayatı hakkında Devamını Oku

Almatı’da Alışveriş

Almatı’nın en popüler alışveriş caddesi Gogol, şehir merkezinin kuzeyinde bulunmaktadır. Bu caddede, Avrupa’dan ve Amerika’dan pek çok markanın mağazalarını bulabilirsiniz. Gogol’dan sonra ikinci sırada gelen alışveriş bölgesi ise Zhibek Zholy’dir. Semt pazarları ve yerel çarşının kurulduğu caddede yerel lezzetler ve el işi ürünlerin satıldığı mağazaları görebilirsiniz. Pogulay isimli şehir rehberini yaklaşık 10 lira gibi bir ücrete satın alıp şehirle ilgili pek çok bilgiye sahip olabilirsiniz.

 

Ayrıca, kozmopolit bir şehir olan Almatı’da lüks mağazaların yer aldığı Silk Way City, Mega Center Almaata ve Ramstor gibi büyük alışveriş merkezleri de ilginizi çekebilir. Yerel takılar, hediyelik eşyalar ve kürk şapkalar gibi ürünlerin satıldığı birçok küçük mağazadan oluşan kompleks alışveriş merkezi TsUM’u ziyaret edebilirsiniz. Kazak Ulusal Agrarian Üniversitesi‘nin yakınında bulunan Amanulla Shafii‘de birbirinden güzel Kazak, Türkmen ve Afgan halıları satılmaktadır. Kok-Tobe isimli dükkan da hediyelik eşyalar için tercih edebileceğiniz bir adrestir. Fötr şapkalar, yöresel takılar, minyatür çadırlar, develer ve Altın Elbiseli Adam heykelleri bulabileceğiniz eşyalardan bazılarıdır. Devlet Merkez Müzesi‘nin giriş katında bulunan hediyelik eşya dükkanı da uygun fiyatlı bir noktadır. Halılardan küçük el işlerine kadar pek çok eşya burada da satılmaktadır. Ayrıca yılın belli dönemlerinde de halı fuarlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Almatı‘nın kuzeydoğusundaki Barakholka pazarı da yöresel pazarları görmek isteyenler için doğru adres. Pazar özellikle hafta sonu sabahları kalabalık olmaktadır. Uygur, Kazak, Türkmen ve Çinli pazarcılar burada birbirinden değişik ürünler satmaktadır. 4 kilometre uzunluğundaki bu pazarda pazarlık yaparak alacağınız ürünlerde indirim yapabilirsiniz.

Almatı Festivaller

Voice of Asia Festivali Almatı Uluslararası Film Festivali Uluslararası Jazz Festivali Nevruz Festivali

Almatı Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak) Kuruluş Günü (28 Ocak) Dünya Kadınlar Günü (8 Mart) Nevruz Bayramı (21 Mart) İşçi Bayramı (1 Mayıs) Zafer Bayramı (9 Mayıs) Cumhuriyet Bayramı (25 Ekim) Bağımsızlık Günü (16 Aralık)

Almatı Pratik Bilgiler

Acil Yardım: 103 Yangın: 103 Polis: 103

Kazakistan Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 30 gün süreyle vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 30 gün süreyle vizeden muaftır.

Türk vatandaşlarının Kazakistan’da 5 günden fazla kalmak istemeleri halinde, ülkeye giriş tarihini takip eden 5 gün içerisinde göç polisine kayıt olma ve kayıt yaptırılan şehirden başka bir şehre gidildiğinde kayıt yenileme zorunlulukları bulunmaktadır.

Devamını Oku Yazıcı-dostu sürüm

Almatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Almatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Eski adıyla Alma-ataKazakistan Cumhuriyeti’nin eski başkentidir. Ülkenin güney doğusunda konumlanan Almatı, 1854’de Ruslar tarafından sınır kalesi olarak kurulmuştur. Günümüzde Almatı, alışveriş merkezleri, yüksek binaları, restoranları ve kültür tesisleri ile Orta Asya’nın en kozmopolit şehridir. Trans-İli Ala Dağları ile çevrili şehir birçok doğal güzelliği içinde barındırmaktadır. 1991 yılında Kazakistan’ın Sovyetler Birliği’nden ayrılıp bağımsızlığını kazanmasıyla Almatı hızlı bir değişim ve gelişime uğramıştır. Çin sınırına yakın olduğu gerekçesiyle 1997 yılında başkent statüsünü kaybetmiştir ancak halen Kazakistan’ın ekonomik, endüstriyel ve kültürel merkezi konumundadır.

Almatı şehrinin tarihinin Bronz Çağı’na dayandığı düşünülmektedir. Şehrin çevresinde bu döneme ait yerleşim izleri keşfedilmiştir. M.Ö. 700 civarlarında Orta Asya’ya hakim olan Sakalar veya diğer adıyla İskitler bu çevrede çok değerli izler bırakmıştır. Şehrin 50 kilometre uzağında bulunan Esik Kurganı isimli kurganda bu millete ait çok değerli eserler keşfedilmiştir. Altın ve gümüşten oluşan bir hazineye sahip olan kurganın en kıymetli parçalarından birisi üzerinde yüzlerce altın levha bulunan Altın Elbiseli Adam‘dır. Orta Çağ’a doğru gelindiğinde Almatı, Çin’den Avrupa’ya uzanan İpek Yolu‘nun en önemli şehirlerinden birisi olmuştur. Uzun yıllar ticaretin kalbi olan İpek Yolu’nun önemli bir duraklarından olmuştur. Ancak 15. yüzyıldan itibaren coğrafi keşifler etkisiyle dünya ticaretinin İpek Yolu’ndan kaymasıyla şehir de gözden düşmeye başlamıştır. Bu dönemden 1800’lerin ortalarına kadar Çin başta olmak üzere Asya devletleri bölgede hakimiyet kurmaya çalışmıştır. 1850’de Rusya şehri topraklarına katmıştır ve şehir uzun bir dönem Rus hakimiyetinde kalmıştır.

Almatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler hakkında Devamını Oku

Almatı Nerededir?

AlmatıOrta Asya’da, Kazakistan Cumhuriyeti’nin güneydoğu sınırında yer almaktadır. Komşu ülkeleri Kırgızistan ve Çin’dir.

9069.png

Almatı Para Birimi

Almatı’da Kazak Tengesi (KZT) kullanılmaktadır. Ülkede dövizle alışveriş yapılamadığından yabancı para birimlerinin Tenge ile değiştirilebileceği döviz büroları bulunmaktadır.

Almatı Resmi Dili

Almatı’nın resmi dili Kazakça ve Rusça’dır.

Almatı Saat Farkı

Almatı (GMT +6) ile Türkiye (GMT +2) arasında dört saat zaman farkı vardır. Yani Türkiye’de saat 14.00 iken Almatı’da 18.00’dir.

Almatı Türkiye Dış Temsilcilikleri

ALMATI BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: TOLE BI, 29 480100 ALMATY
Telefon: 00 7727 278 41 65 – 00 7727 278 41 77 – +7 701 971 62 80 (Nöbetçi Telefon)
Faks: 00 7727 278 41 68
consulate.almaty@mfa.gov.tr
http://almati.bk.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Almatı Şehri, Almatı Eyaleti, Kızılorda Eyaleti, Güney Kazakistan Eyaleti, Jambıl Eyaleti

Almatı Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 30 günü aşmayan seyahatlerinde Kazakistan’a vizesiz olarak girebilmektedir. Kazakistan mevzuatınca, ülkeye 5 günden fazla kalmak üzere gelen yabancı ülke vatandaşları, Kazakistan’a giriş yaptıklarında Göç Polisi’ne gitmeli ve bulundukları adresi kayıt ettirmelidir. Kayıt yaptırılmadığı taktirde para cezası ile karşılaşılmaktadır.

Almatı’ya Ne Zaman Gidilir?

Almatı’da karasal iklim hakimdir. Hava ülkenin kuzeyinde olduğu kadar soğuk değil, nispeten ılıktır. Yüksek nem dolayısıyla kışlar olduğundan daha soğuk hissedilmektedir. Üç tarafı dağlarla çevrili olduğu için vadi-dağ arası hava akımı özellikle şehrin kuzeyinde hissedilir. Yazların sıcak ve kurak, kışların soğuk ve yağışlı geçtiği Almatı’da en soğuk ay Ocak, en sıcak ay Temmuz’dur. Ocak ayında ortalama sıcaklık -4 derecedir ancak denizden çok uzak olduğu için gece-gündüz arası sıcaklık farkı çok yüksektir. Kış aylarında gece sıcaklık -20’lere kadar düşebilmektedir. Bu nedenle kışın kar yağışı çok sık görülür. Hatta kar yağışı Kasım ayında da başlayabilir. Nisan ve Mayıs aylarında kar yağdığı da görülmüştür. Ancak bu aylar genellikle en çok yağmur yağışının alındığı aylardır. Kayak turizmine oldukça elverişli olan bu şehir, her ne kadar soğuk olsa da kış aylarında da ziyaret edilebilir. Yazın ise 30 derecenin üzerinde sıcaklıklar görmek mümkündür. Almatı’yı ziyaret etmek için en uygun zaman ilkbahar ve yaz aylarıdır.

Almatı’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den kalkan direkt uçuşlar ile ortalama 5 saat 30 dakikada gidilebilir.

Almatı (Alma- Ata) Turları

Almatı’da Nerede Kalınır?

Almatı, büyük bir şehir olduğundan konaklamak için seçilen bölgenin merkezi ve turistik yerlere yakın olması ulaşım açısından size zorluk çıkarmayacaktır. Almatı’nın turistik mekanlarından Almatı KulesiAlmatı Opera Binası ve Almatı Katedrali’nin bulunduğu bölgeler konaklamak için en uygun seçeneklerdir. Şehirde pek çok pansiyon, hostel ve otel bulunmaktadır.

Akademik Satmaev Bulvarı‘nde bulunan Rahat Palace HotelAlmatı Sirki ve stadyuma yakın bulunuyor. Tramvay durağına da yakın olduğu için tramvayı kullanarak gitmek istediğiniz noktalara ulaşabilirsiniz. Rahat Palace Hotel’e yaklaşık 500 metre uzaklıktaki Grand Voyage HotelKurmangazi Caddesi üzerinde bulunuyor. Dört yıldızlı bu otelin iç dizaynı da oldukça şık. Alatau metro istasyonu, Kasteev Devlet Sanat Müzesi gibi noktalara da çok yakın bir konuma sahip. Grand Voyage Hotel’in komşusu Apartments Comfort Plus ise daha uygunlu fiyatlı bir seçenek olabilir.

Almatı’da Nerede Kalınır? hakkında Devamını Oku

Almatı (Alma- Ata) pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Almatı (Alma- Ata) Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Almatı (Alma- Ata) Otelleri

Mini Hotel Leila( 6500 – 12000 KZT) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!Manara Hotel( 5000 – 5000 KZT) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!KaAiEr( 10000 – 13000 KZT) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!

En Uygun Fiyatlı Almatı (Alma- Ata) Otelleri

Hostel on Zubareva 10( 1000 – 6000 KZT) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!Asia Hostel( 1000 – 3500 KZT) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!PalmBay Hostel( 1000 – 3000 KZT) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!

Sizin İçin Seçtiğimiz Almatı (Alma- Ata) Otelleri

Apartment Radostovets Timiryazev Atakent Expo( 9092.86 – 12425 KZT) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!Apartment Zodiak( 13500 – 16195 KZT) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!Apartments on Balzaka 8( 14406 – 17830 KZT) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!

Almatı (Alma- Ata) Oda/Ev Kiralama

Apartment with garden view on Gorodskaya 9( 5130 – 5700 KZT) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!Apartments ZhK Nurly Tau( 20000 – 20000 KZT) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!Apartments on Furmanova 223( 30000 – 30000 KZT) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!Bu şehirdeki güncel otel fırsatlarını görmek için tıklayınız

Almatı İçi Ulaşım

Almatı İçi Ulaşım

 

Almatı, şehir içi ulaşım sağlamak için metro, tramvay, otobüs ve taksi gibi pek çok seçenek sunmaktadır. Ancak büyük bir şehir olduğundan, şehrin her yerini keşfetmek isterseniz bu ulaşım imkanları yetersiz kalabilir. Ayrıca ‘martuşka’  adı verilen dolmuşlarla da şehir içinde seyahat edebilirsiniz. Şehirde saat 22.00’den sonra otobüsler hizmet vermediğinden gece yolculuklarınızı taksi yada metro ile yapabilir yada araç kiralayabilirsiniz. Dağlarla çevrili bu yemyeşil şehrin geniş caddelerinde araba sürmek oldukça keyifli olacaktır. Ulaşımda dikkat edilmesi gereken nokta jeton sistemidir. Jetonunuzu, toplu taşıma araçlarına binmeden önce istasyonlarda bulunan otomatlardan almanız gerekmektedir.

Almatı İçi Ulaşım hakkında Devamını Oku

Almatı Gezilecek Yerler

Almatı Gezilecek Yerler

Tarihi İpek Yolu üzerinde konumlanan Almatı, geçmişten günümüze gelen eserleri, yemyeşil parkları ve kusursuz doğası her yıl pek çok ziyaretçi ağırlamaktadır. Eski zamanların eskimeyen dokusunu ve modern zamanların ruhunu içinde barındıran şehrin ferah sokaklarında yürümek, şehri keşfetmek oldukça heyecan vericidir.

Almatı Gezilecek Yerler hakkında Devamını Oku

Almatı Mutfağı

 

Kazak kültüründe hayvancılık geniş bir yer tuttuğundan Kazak mutfağı ağırlıklı olarak etli yemeklerden oluşmaktadır. Et ürünlerinin yanı sıra süt ve süt ürünlerinin her çeşidini de Almatı’da bulabilirsiniz. Mantı, pişi, samsa gibi hamur işleri de Kazakistan’da sıklıkla tüketilmektedir. Dikkat etmeniz gereken nokta, Kazak yemeklerinde at eti kullanılmasıdır. Atlar, kesilmek için özel olarak yetiştirilir ve at eti diğer etlere oranla daha pahalıdır.

Kazak mutfağının en ünlü geleneksel yemekleri; et ve bir çeşit yufka ile hazırlanan beşparmak, etli, pirinçi ve yoğurtlu Kazak çorbası ve koyun sakatatından yapılan kurdaktır. Hamur işi baursaki, bir kebap çeşidi olan shashlik, havuç, soğan ve pirinçle yapılan plov da yerel lezzetler arasındadır. Kazakların en ünlü geleneksel içeceği ise kısrak sütünden mayalanarak elde edilen kımızdır. Almatı’da Kazakistan’ın yerel lezzetleri tadabileceğiniz birçok mekan mevcuttur. Yerel lezzetleri tatmaktan hoşlanmıyorsanız; Kore, İtalyan, Çin ve Rus mutfağı gibi dünya mutfaklarından seçkiler sunan restoranları da tercih edebilirsiniz.

Kazakistan’ın yerel yemeklerinden oluşan menüsüyle öne çıkan Daredzhani akşam yemeği için iyi bir tercih olabilir. Malaya Almatinka Nehri kenarında bulunan Venetsia popüler restoranlardandır. RUMI de ilgi çekici dekorasyonu ve menüsüyle turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir. Uygun fiyatlı yemek için bir lokanta olan Kaganat‘ı tercih edebilirsiniz. Kazakh Restaurant Gakku, Zheti Kazyna, Kok Tobe Kafe de seçenekleriniz arasında bulunabilir.

Almatı Gece Hayatı

Almatı Gece Hayatı

Orta Asya bölgesinin en gelişmiş şehri olan Almatı’da gece hayatı, bölgenin en iyisidir. Almatı’da akşam saatlerinde ellerinde biralarıyla dolaşan birçok insan görebilirsiniz. Hafta içi durgun olan barlar ve eğlence merkezleri hafta sonu geldiğinde hareketlenir. Şehirde canlı müzik kültürü oldukça yaygındır. Giriş ücreti alınmayan barlarda keyifli vakit geçirebilir, iyi müzik dinleyebilirsiniz. Şehrin bazı gece kulüplerinin girişlerinde kıyafet kontrolü yapıldığı unutulmamalıdır. Bu mekânlarda eğlenmek için son derece şık ve kaliteli giyinmeniz gerekebilir.

Almatı çevresindeki üzüm bağları bir dönem yok edilmiştir ancak üretim daha sonra tekrar başlamıştır. Ancak şarap yapımında kullanılan yöntemler de çok iyi olmadığı için yerel şaraplar fazla lezzetli değildir. Kazakistan‘da satılan biraların yaklaşık %40’ı Rusya ve Türkiye’den ithal edilmektedir. Çoğu barda yöresel biralar bulmak da mümkündür.

Panfilov Park‘a 100 metre uzaklıktaki Chukotka şehrin popüler mekanlarından birisidir. LGBTI+ dostu da olan mekan gece yarısından önce bar olarak hizmet verir ve gece yarısından sonra da DJ performansları başlar. Mekanın üst katında da Dacha isimli bir kısım bulunur. İsterseniz bu katı da tercih edebilirsiniz. Dostyk Bulvarı üzerinde bulunan Cumhuriyet Sarayı isimli konser salonunda da yıl boyunca çeşitli konserler düzenlenir. 500 metre ilerisinde bulunan Studio 69 şehirdeki gaylerin de tercih ettiği en eğlenceli gece kulüplerinden birisidir. Studio 69’a girmek için Barvikha isimli gece kulübünden geçmek gerekiyor. Da Freak ise house müzik sevenler için en iyi noktalardan birisidir. Indie, house, techno gibi tarzlarda müzik çalan gece kulübü turistler tarafından da yoğun ilgi görmektedir. Panfilov Park‘ın yakınında bulunan mekana giriş ücreti 1000-2000 Tenge arasında değişmektedir.

Almatı Gece Hayatı hakkında Devamını Oku

Almatı’da Alışveriş

Almatı’nın en popüler alışveriş caddesi Gogol, şehir merkezinin kuzeyinde bulunmaktadır. Bu caddede, Avrupa’dan ve Amerika’dan pek çok markanın mağazalarını bulabilirsiniz. Gogol’dan sonra ikinci sırada gelen alışveriş bölgesi ise Zhibek Zholy’dir. Semt pazarları ve yerel çarşının kurulduğu caddede yerel lezzetler ve el işi ürünlerin satıldığı mağazaları görebilirsiniz. Pogulay isimli şehir rehberini yaklaşık 10 lira gibi bir ücrete satın alıp şehirle ilgili pek çok bilgiye sahip olabilirsiniz.

 

Ayrıca, kozmopolit bir şehir olan Almatı’da lüks mağazaların yer aldığı Silk Way City, Mega Center Almaata ve Ramstor gibi büyük alışveriş merkezleri de ilginizi çekebilir. Yerel takılar, hediyelik eşyalar ve kürk şapkalar gibi ürünlerin satıldığı birçok küçük mağazadan oluşan kompleks alışveriş merkezi TsUM’u ziyaret edebilirsiniz. Kazak Ulusal Agrarian Üniversitesi‘nin yakınında bulunan Amanulla Shafii‘de birbirinden güzel Kazak, Türkmen ve Afgan halıları satılmaktadır. Kok-Tobe isimli dükkan da hediyelik eşyalar için tercih edebileceğiniz bir adrestir. Fötr şapkalar, yöresel takılar, minyatür çadırlar, develer ve Altın Elbiseli Adam heykelleri bulabileceğiniz eşyalardan bazılarıdır. Devlet Merkez Müzesi‘nin giriş katında bulunan hediyelik eşya dükkanı da uygun fiyatlı bir noktadır. Halılardan küçük el işlerine kadar pek çok eşya burada da satılmaktadır. Ayrıca yılın belli dönemlerinde de halı fuarlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Almatı‘nın kuzeydoğusundaki Barakholka pazarı da yöresel pazarları görmek isteyenler için doğru adres. Pazar özellikle hafta sonu sabahları kalabalık olmaktadır. Uygur, Kazak, Türkmen ve Çinli pazarcılar burada birbirinden değişik ürünler satmaktadır. 4 kilometre uzunluğundaki bu pazarda pazarlık yaparak alacağınız ürünlerde indirim yapabilirsiniz.

Almatı Festivaller

Voice of Asia Festivali Almatı Uluslararası Film Festivali Uluslararası Jazz Festivali Nevruz Festivali

Almatı Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak) Kuruluş Günü (28 Ocak) Dünya Kadınlar Günü (8 Mart) Nevruz Bayramı (21 Mart) İşçi Bayramı (1 Mayıs) Zafer Bayramı (9 Mayıs) Cumhuriyet Bayramı (25 Ekim) Bağımsızlık Günü (16 Aralık)

Almatı Pratik Bilgiler

Acil Yardım: 103 Yangın: 103 Polis: 103

Kazakistan Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 30 gün süreyle vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 30 gün süreyle vizeden muaftır.

Türk vatandaşlarının Kazakistan’da 5 günden fazla kalmak istemeleri halinde, ülkeye giriş tarihini takip eden 5 gün içerisinde göç polisine kayıt olma ve kayıt yaptırılan şehirden başka bir şehre gidildiğinde kayıt yenileme zorunlulukları bulunmaktadır.

Devamını Oku Yazıcı-dostu sürüm

Almatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Eski adıyla Alma-ataKazakistan Cumhuriyeti’nin eski başkentidir. Ülkenin güney doğusunda konumlanan Almatı, 1854’de Ruslar tarafından sınır kalesi olarak kurulmuştur. Günümüzde Almatı, alışveriş merkezleri, yüksek binaları, restoranları ve kültür tesisleri ile Orta Asya’nın en kozmopolit şehridir. Trans-İli Ala Dağları ile çevrili şehir birçok doğal güzelliği içinde barındırmaktadır. 1991 yılında Kazakistan’ın Sovyetler Birliği’nden ayrılıp bağımsızlığını kazanmasıyla Almatı hızlı bir değişim ve gelişime uğramıştır. Çin sınırına yakın olduğu gerekçesiyle 1997 yılında başkent statüsünü kaybetmiştir ancak halen Kazakistan’ın ekonomik, endüstriyel ve kültürel merkezi konumundadır.

Almatı şehrinin tarihinin Bronz Çağı’na dayandığı düşünülmektedir. Şehrin çevresinde bu döneme ait yerleşim izleri keşfedilmiştir. M.Ö. 700 civarlarında Orta Asya’ya hakim olan Sakalar veya diğer adıyla İskitler bu çevrede çok değerli izler bırakmıştır. Şehrin 50 kilometre uzağında bulunan Esik Kurganı isimli kurganda bu millete ait çok değerli eserler keşfedilmiştir. Altın ve gümüşten oluşan bir hazineye sahip olan kurganın en kıymetli parçalarından birisi üzerinde yüzlerce altın levha bulunan Altın Elbiseli Adam‘dır. Orta Çağ’a doğru gelindiğinde Almatı, Çin’den Avrupa’ya uzanan İpek Yolu‘nun en önemli şehirlerinden birisi olmuştur. Uzun yıllar ticaretin kalbi olan İpek Yolu’nun önemli bir duraklarından olmuştur. Ancak 15. yüzyıldan itibaren coğrafi keşifler etkisiyle dünya ticaretinin İpek Yolu’ndan kaymasıyla şehir de gözden düşmeye başlamıştır. Bu dönemden 1800’lerin ortalarına kadar Çin başta olmak üzere Asya devletleri bölgede hakimiyet kurmaya çalışmıştır. 1850’de Rusya şehri topraklarına katmıştır ve şehir uzun bir dönem Rus hakimiyetinde kalmıştır.

Almatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler hakkında Devamını Oku

AlmatıOrta Asya’da, Kazakistan Cumhuriyeti’nin güneydoğu sınırında yer almaktadır. Komşu ülkeleri Kırgızistan ve Çin’dir.

9069.png

Almatı’da Kazak Tengesi (KZT) kullanılmaktadır. Ülkede dövizle alışveriş yapılamadığından yabancı para birimlerinin Tenge ile değiştirilebileceği döviz büroları bulunmaktadır.

Almatı’nın resmi dili Kazakça ve Rusça’dır.

Almatı (GMT +6) ile Türkiye (GMT +2) arasında dört saat zaman farkı vardır. Yani Türkiye’de saat 14.00 iken Almatı’da 18.00’dir.

ALMATI BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: TOLE BI, 29 480100 ALMATY
Telefon: 00 7727 278 41 65 – 00 7727 278 41 77 – +7 701 971 62 80 (Nöbetçi Telefon)
Faks: 00 7727 278 41 68
consulate.almaty@mfa.gov.tr
http://almati.bk.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Almatı Şehri, Almatı Eyaleti, Kızılorda Eyaleti, Güney Kazakistan Eyaleti, Jambıl Eyaleti

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 30 günü aşmayan seyahatlerinde Kazakistan’a vizesiz olarak girebilmektedir. Kazakistan mevzuatınca, ülkeye 5 günden fazla kalmak üzere gelen yabancı ülke vatandaşları, Kazakistan’a giriş yaptıklarında Göç Polisi’ne gitmeli ve bulundukları adresi kayıt ettirmelidir. Kayıt yaptırılmadığı taktirde para cezası ile karşılaşılmaktadır.

Almatı’da karasal iklim hakimdir. Hava ülkenin kuzeyinde olduğu kadar soğuk değil, nispeten ılıktır. Yüksek nem dolayısıyla kışlar olduğundan daha soğuk hissedilmektedir. Üç tarafı dağlarla çevrili olduğu için vadi-dağ arası hava akımı özellikle şehrin kuzeyinde hissedilir. Yazların sıcak ve kurak, kışların soğuk ve yağışlı geçtiği Almatı’da en soğuk ay Ocak, en sıcak ay Temmuz’dur. Ocak ayında ortalama sıcaklık -4 derecedir ancak denizden çok uzak olduğu için gece-gündüz arası sıcaklık farkı çok yüksektir. Kış aylarında gece sıcaklık -20’lere kadar düşebilmektedir. Bu nedenle kışın kar yağışı çok sık görülür. Hatta kar yağışı Kasım ayında da başlayabilir. Nisan ve Mayıs aylarında kar yağdığı da görülmüştür. Ancak bu aylar genellikle en çok yağmur yağışının alındığı aylardır. Kayak turizmine oldukça elverişli olan bu şehir, her ne kadar soğuk olsa da kış aylarında da ziyaret edilebilir. Yazın ise 30 derecenin üzerinde sıcaklıklar görmek mümkündür. Almatı’yı ziyaret etmek için en uygun zaman ilkbahar ve yaz aylarıdır.

Türkiye’den kalkan direkt uçuşlar ile ortalama 5 saat 30 dakikada gidilebilir.

Almatı (Alma- Ata) Turları

Almatı, büyük bir şehir olduğundan konaklamak için seçilen bölgenin merkezi ve turistik yerlere yakın olması ulaşım açısından size zorluk çıkarmayacaktır. Almatı’nın turistik mekanlarından Almatı KulesiAlmatı Opera Binası ve Almatı Katedrali’nin bulunduğu bölgeler konaklamak için en uygun seçeneklerdir. Şehirde pek çok pansiyon, hostel ve otel bulunmaktadır.

Akademik Satmaev Bulvarı‘nde bulunan Rahat Palace HotelAlmatı Sirki ve stadyuma yakın bulunuyor. Tramvay durağına da yakın olduğu için tramvayı kullanarak gitmek istediğiniz noktalara ulaşabilirsiniz. Rahat Palace Hotel’e yaklaşık 500 metre uzaklıktaki Grand Voyage HotelKurmangazi Caddesi üzerinde bulunuyor. Dört yıldızlı bu otelin iç dizaynı da oldukça şık. Alatau metro istasyonu, Kasteev Devlet Sanat Müzesi gibi noktalara da çok yakın bir konuma sahip. Grand Voyage Hotel’in komşusu Apartments Comfort Plus ise daha uygunlu fiyatlı bir seçenek olabilir.

Almatı’da Nerede Kalınır? hakkında Devamını Oku

Almatı (Alma- Ata) pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Almatı (Alma- Ata) Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Almatı (Alma- Ata) Otelleri

Mini Hotel Leila( 6500 – 12000 KZT) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!Manara Hotel( 5000 – 5000 KZT) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!KaAiEr( 10000 – 13000 KZT) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!

En Uygun Fiyatlı Almatı (Alma- Ata) Otelleri

Hostel on Zubareva 10( 1000 – 6000 KZT) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!Asia Hostel( 1000 – 3500 KZT) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!PalmBay Hostel( 1000 – 3000 KZT) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!

Sizin İçin Seçtiğimiz Almatı (Alma- Ata) Otelleri

Apartment Radostovets Timiryazev Atakent Expo( 9092.86 – 12425 KZT) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!Apartment Zodiak( 13500 – 16195 KZT) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!Apartments on Balzaka 8( 14406 – 17830 KZT) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!

Almatı (Alma- Ata) Oda/Ev Kiralama

Apartment with garden view on Gorodskaya 9( 5130 – 5700 KZT) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!Apartments ZhK Nurly Tau( 20000 – 20000 KZT) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!Apartments on Furmanova 223( 30000 – 30000 KZT) arası değişen fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın!Bu şehirdeki güncel otel fırsatlarını görmek için tıklayınız

Almatı İçi Ulaşım

 

Almatı, şehir içi ulaşım sağlamak için metro, tramvay, otobüs ve taksi gibi pek çok seçenek sunmaktadır. Ancak büyük bir şehir olduğundan, şehrin her yerini keşfetmek isterseniz bu ulaşım imkanları yetersiz kalabilir. Ayrıca ‘martuşka’  adı verilen dolmuşlarla da şehir içinde seyahat edebilirsiniz. Şehirde saat 22.00’den sonra otobüsler hizmet vermediğinden gece yolculuklarınızı taksi yada metro ile yapabilir yada araç kiralayabilirsiniz. Dağlarla çevrili bu yemyeşil şehrin geniş caddelerinde araba sürmek oldukça keyifli olacaktır. Ulaşımda dikkat edilmesi gereken nokta jeton sistemidir. Jetonunuzu, toplu taşıma araçlarına binmeden önce istasyonlarda bulunan otomatlardan almanız gerekmektedir.

Almatı İçi Ulaşım hakkında Devamını Oku

Almatı Gezilecek Yerler

Tarihi İpek Yolu üzerinde konumlanan Almatı, geçmişten günümüze gelen eserleri, yemyeşil parkları ve kusursuz doğası her yıl pek çok ziyaretçi ağırlamaktadır. Eski zamanların eskimeyen dokusunu ve modern zamanların ruhunu içinde barındıran şehrin ferah sokaklarında yürümek, şehri keşfetmek oldukça heyecan vericidir.

Almatı Gezilecek Yerler hakkında Devamını Oku

 

Kazak kültüründe hayvancılık geniş bir yer tuttuğundan Kazak mutfağı ağırlıklı olarak etli yemeklerden oluşmaktadır. Et ürünlerinin yanı sıra süt ve süt ürünlerinin her çeşidini de Almatı’da bulabilirsiniz. Mantı, pişi, samsa gibi hamur işleri de Kazakistan’da sıklıkla tüketilmektedir. Dikkat etmeniz gereken nokta, Kazak yemeklerinde at eti kullanılmasıdır. Atlar, kesilmek için özel olarak yetiştirilir ve at eti diğer etlere oranla daha pahalıdır.

Kazak mutfağının en ünlü geleneksel yemekleri; et ve bir çeşit yufka ile hazırlanan beşparmak, etli, pirinçi ve yoğurtlu Kazak çorbası ve koyun sakatatından yapılan kurdaktır. Hamur işi baursaki, bir kebap çeşidi olan shashlik, havuç, soğan ve pirinçle yapılan plov da yerel lezzetler arasındadır. Kazakların en ünlü geleneksel içeceği ise kısrak sütünden mayalanarak elde edilen kımızdır. Almatı’da Kazakistan’ın yerel lezzetleri tadabileceğiniz birçok mekan mevcuttur. Yerel lezzetleri tatmaktan hoşlanmıyorsanız; Kore, İtalyan, Çin ve Rus mutfağı gibi dünya mutfaklarından seçkiler sunan restoranları da tercih edebilirsiniz.

Kazakistan’ın yerel yemeklerinden oluşan menüsüyle öne çıkan Daredzhani akşam yemeği için iyi bir tercih olabilir. Malaya Almatinka Nehri kenarında bulunan Venetsia popüler restoranlardandır. RUMI de ilgi çekici dekorasyonu ve menüsüyle turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir. Uygun fiyatlı yemek için bir lokanta olan Kaganat‘ı tercih edebilirsiniz. Kazakh Restaurant Gakku, Zheti Kazyna, Kok Tobe Kafe de seçenekleriniz arasında bulunabilir.

Almatı Gece Hayatı

Orta Asya bölgesinin en gelişmiş şehri olan Almatı’da gece hayatı, bölgenin en iyisidir. Almatı’da akşam saatlerinde ellerinde biralarıyla dolaşan birçok insan görebilirsiniz. Hafta içi durgun olan barlar ve eğlence merkezleri hafta sonu geldiğinde hareketlenir. Şehirde canlı müzik kültürü oldukça yaygındır. Giriş ücreti alınmayan barlarda keyifli vakit geçirebilir, iyi müzik dinleyebilirsiniz. Şehrin bazı gece kulüplerinin girişlerinde kıyafet kontrolü yapıldığı unutulmamalıdır. Bu mekânlarda eğlenmek için son derece şık ve kaliteli giyinmeniz gerekebilir.

Almatı çevresindeki üzüm bağları bir dönem yok edilmiştir ancak üretim daha sonra tekrar başlamıştır. Ancak şarap yapımında kullanılan yöntemler de çok iyi olmadığı için yerel şaraplar fazla lezzetli değildir. Kazakistan‘da satılan biraların yaklaşık %40’ı Rusya ve Türkiye’den ithal edilmektedir. Çoğu barda yöresel biralar bulmak da mümkündür.

Panfilov Park‘a 100 metre uzaklıktaki Chukotka şehrin popüler mekanlarından birisidir. LGBTI+ dostu da olan mekan gece yarısından önce bar olarak hizmet verir ve gece yarısından sonra da DJ performansları başlar. Mekanın üst katında da Dacha isimli bir kısım bulunur. İsterseniz bu katı da tercih edebilirsiniz. Dostyk Bulvarı üzerinde bulunan Cumhuriyet Sarayı isimli konser salonunda da yıl boyunca çeşitli konserler düzenlenir. 500 metre ilerisinde bulunan Studio 69 şehirdeki gaylerin de tercih ettiği en eğlenceli gece kulüplerinden birisidir. Studio 69’a girmek için Barvikha isimli gece kulübünden geçmek gerekiyor. Da Freak ise house müzik sevenler için en iyi noktalardan birisidir. Indie, house, techno gibi tarzlarda müzik çalan gece kulübü turistler tarafından da yoğun ilgi görmektedir. Panfilov Park‘ın yakınında bulunan mekana giriş ücreti 1000-2000 Tenge arasında değişmektedir.

Almatı Gece Hayatı hakkında Devamını Oku

Almatı’nın en popüler alışveriş caddesi Gogol, şehir merkezinin kuzeyinde bulunmaktadır. Bu caddede, Avrupa’dan ve Amerika’dan pek çok markanın mağazalarını bulabilirsiniz. Gogol’dan sonra ikinci sırada gelen alışveriş bölgesi ise Zhibek Zholy’dir. Semt pazarları ve yerel çarşının kurulduğu caddede yerel lezzetler ve el işi ürünlerin satıldığı mağazaları görebilirsiniz. Pogulay isimli şehir rehberini yaklaşık 10 lira gibi bir ücrete satın alıp şehirle ilgili pek çok bilgiye sahip olabilirsiniz.

 

Ayrıca, kozmopolit bir şehir olan Almatı’da lüks mağazaların yer aldığı Silk Way City, Mega Center Almaata ve Ramstor gibi büyük alışveriş merkezleri de ilginizi çekebilir. Yerel takılar, hediyelik eşyalar ve kürk şapkalar gibi ürünlerin satıldığı birçok küçük mağazadan oluşan kompleks alışveriş merkezi TsUM’u ziyaret edebilirsiniz. Kazak Ulusal Agrarian Üniversitesi‘nin yakınında bulunan Amanulla Shafii‘de birbirinden güzel Kazak, Türkmen ve Afgan halıları satılmaktadır. Kok-Tobe isimli dükkan da hediyelik eşyalar için tercih edebileceğiniz bir adrestir. Fötr şapkalar, yöresel takılar, minyatür çadırlar, develer ve Altın Elbiseli Adam heykelleri bulabileceğiniz eşyalardan bazılarıdır. Devlet Merkez Müzesi‘nin giriş katında bulunan hediyelik eşya dükkanı da uygun fiyatlı bir noktadır. Halılardan küçük el işlerine kadar pek çok eşya burada da satılmaktadır. Ayrıca yılın belli dönemlerinde de halı fuarlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Almatı‘nın kuzeydoğusundaki Barakholka pazarı da yöresel pazarları görmek isteyenler için doğru adres. Pazar özellikle hafta sonu sabahları kalabalık olmaktadır. Uygur, Kazak, Türkmen ve Çinli pazarcılar burada birbirinden değişik ürünler satmaktadır. 4 kilometre uzunluğundaki bu pazarda pazarlık yaparak alacağınız ürünlerde indirim yapabilirsiniz.

Voice of Asia Festivali Almatı Uluslararası Film Festivali Uluslararası Jazz Festivali Nevruz Festivali Yeni Yıl (1 Ocak) Kuruluş Günü (28 Ocak) Dünya Kadınlar Günü (8 Mart) Nevruz Bayramı (21 Mart) İşçi Bayramı (1 Mayıs) Zafer Bayramı (9 Mayıs) Cumhuriyet Bayramı (25 Ekim) Bağımsızlık Günü (16 Aralık) Acil Yardım: 103 Yangın: 103 Polis: 103

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 30 gün süreyle vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 30 gün süreyle vizeden muaftır.

Türk vatandaşlarının Kazakistan’da 5 günden fazla kalmak istemeleri halinde, ülkeye giriş tarihini takip eden 5 gün içerisinde göç polisine kayıt olma ve kayıt yaptırılan şehirden başka bir şehre gidildiğinde kayıt yenileme zorunlulukları bulunmaktadır.

MURAT Z. ÖZBİLGİ

Alışveriş cenneti Kolombo ve gezilecek yerleri

12.11.2018 Sri Lanka’nın ekonomi başkenti Kolombo, Güney Asya’nın en güzel kentleri arasında bulunan bir liman kentidir. 5. yüzyıla kadar Asya ile Batı… En çok şimşek çakan ülke hangisidir? Cevabı Gör En çok şimşek çakan ülke hangisidir? Emirates’in avantajlı fiyat dönemi başladı 07.11.2018 Bodrum Dibeklihan’da seyahat üzerine… 10.08.2018 Göbeklitepe, UNESCO Dünya Mirası Kalıcı… 02.07.2018

Araç Kiralama

Berlin Berlin Gezi Rehberi Eskişehir Gezi Rehberi Struga Gezi Rehberi Gezimanya

Malta’yı ziyaret etmek için 10 neden

12.11.2018 Güneş, deniz, tarih, harika yemekler, güzel festivaller ve eğlencenin adresi Malta; ılıman havasıyla yaz kış ziyaret edebileceğiniz harika… Antik çağlara yolculuk: İstanbul Arkeoloji Müzesi Antik çağlara yolculuk: İstanbul Arkeoloji… 05.11.2018 Bulgaristan - Romanya turu: Bükreş, Braşov ve Drakula Şatosu Bulgaristan – Romanya turu: Bükreş, Braşov… 27.10.2018 Almatı Gece Hayatı Almatı Gece Hayatı Almatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler Almatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler Almatı'ya Ne Zaman Gidilir? Almatı’ya Ne Zaman Gidilir? Almatı'da Alışveriş Almatı’da Alışveriş Almatı Gezilecek Yerler Almatı Gezilecek Yerler Almatı İçi Ulaşım Almatı İçi Ulaşım ÇOCUKLARA BİLET ALMALI MIYIM? UCUZ BİLET ALMAK İÇİN İPUÇLARI QUEBEC KIŞ KARNAVALI HAKKINDA BİLMENİZ… TUĞÇE YILMAZ

YURT İÇİ VE YURT DIŞI MAVİ TUR ÖNERİLERİ

13.07.2017 MAVİ TURDA NELERE DİKKAT ETMELİ? MAVİ TURDA NELERE DİKKAT ETMELİ? 06.07.2017 GİRİT’İN GELENEKLERİ: SANATI VE YAŞAM TARZI GİRİT’İN GELENEKLERİ: SANATI VE YAŞAM… 06.06.2017 KIRGIZİSTAN'IN KEŞFİ KIRGIZİSTAN’IN KEŞFİ 02.06.2017

Otel Fırsatları

Booking.com’da geçerli ve Gezimanya’ya özel indirim fırsatlarını yakalamak için aşağıdan sizin için en uygun otele tıklamanız yeterli! Booking.com Booking.com

Gezimanya, Türkçe seyahat içeriği boşluğunu doldurmak amacıyla 2011 yılında kurulmuş bağımsız bir gezi platformudur.

Binlerce destinasyona ilişkin, gezi notları, bilgilendirici yazılar, diğer gezginlerin paylaşımları ile amacımız gezginlerin seyahat konusunda sağlıklı ve güvenilir bilgilere ulaşmalarını sağlamak.

Sorularınız ve görüşleriniz için info@gezimanya.com’a e-mail gönderebilirsiniz.​

44636927_2045192122186341_4815278153628344718693_2060980613945483_5448262990946843156268_2329147057301794_6504422016396444417928_193765828194246_64589469860106744000198_541823336289679_48317700278907845305577_1342423049227350_8233764326266544881410_290595075121857_31775062127011643490416_962096580642953_57100108206622644355561_777321065933556_676297935582440

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap YazınYurt Dişi Seyahat